Risk – dluh 300 000 CZK na nákup akcií.

Možná pro někoho velké překvapení, i já tedy dlouho přemýšlel  a nakonec se rozhodl zariskovat. Kdy jindy než nyní, v době kdy ceny akcií padají. Taková příležitost se opakuje párkrát za život a tu poslední v roce 2008 jsem nestihl.

Vzal jsem si tedy půjčku (od Zonky :)) na 300 00 CZK, úrok 4,99% (RPSN 5,73%) – měsíční splátka 4330 CZK, na 7 let ( k 13.32020 odpovídá 11 520 EUR, 12 793 USD).

Částku jsem lehce rozdělil -> 30 000 CZK jsem poslal na svůj dlouhodobý investiční účet, kde nakoupím další společnosti s držením navždy a zbytek 270 000 CZK  použiji na spekulace růstu ceny akcií až odezní krize u ropy a pandemie COVID-19. Zřejmě si již někdo všiml, že spekulace mám rozjeté pro ukázku na samostatné stránce ZDE, kde jsem si chtěl spekulovat původně s 20 000 CZK, ovšem situace se změnila.

Celkem bych měl zaplatit 363 720 CZK, tedy pokud budu mít dluh celých 7 let.  Mým cílem, ale je tento dluh splatit dříve – počítám 2-3 roky, jak se situace uklidní s tím, aby mi z celé této operace zbylo alespoň 100% současné zainvestované částky do akcií – tedy v mém případě cca 110 000 CZK (po zaplacení daní ze zisku a zaplacených úroků z půjčky). Dlužná částka zhruba odpovídá tomu co nyní pravidelně investuji, pokud by tedy nastala nejhorší varianta a akciový trh se nehodlal obrátit, tak jsem schopen tuto částku celkem bez problémů splácet. Ovšem musel bych více omezit svoje pravidelné investice.

Stát se může i to , že nebudu mít práci (počítám jako krajní možnost), ale i ta může nastat. Proto stále mám v hotovosti více jak 1/3 dlužné částky, kterou mám jako železnou rezervu a tu nebudu již investovat. Tuto jistě dražší možnost, než nákup na margin přímo u brokera jsem zvolil z důvodu, že pokud by situace byla opravdu kritická a otočka trvala několik let, tak nechci, abych byl brokerem nucen uzavírat ztrátové pozice. Jednoduše chci případné ztráty vysedět.

Pouštím se na tenký led, jsem si toho vědom, proto víc než kdy jindy platí následující: Informace uvedené na tomto webu vyjadřují názor autora a neslouží jako investiční doporučení či analýza investiční příležitosti dle zákona 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Jediné co mohu před jakýmkoli investičním rozhodnutím doporučit je použít selský rozum a hlavně diverzifikovat – tedy nesázet vše na jednu společnost.

Možnost jak informovat ostatní:
9 komentářů

Add a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *