Opuštění P2P platformy Via Invest

15 Bře

Ano je to tak. Nemyslím si, že platforma krachuje – abych nevyvolával paniku 🙂 Důvodů proč ji opouštím se vlastně sešlo několik naráz.

1) Via Invest pomalu ale jistě přechází jen na půjčky typu credit line – tedy dlouhodobé, místo krátkodobých, které na této platformě preferuji.

Poslední e-mail ohledně toho přišel 11.3.2020:

V poslední době prošel český VIASMS.cz také významnou aktualizací produktu – VIASMS.cz transformovala svůj spotřebitelský úvěr z krátkodobého úvěru na úvěrový rámec, který dlužníkům nabízí vyšší částky úvěru a flexibilní podmínky splácení.
Co pro vás tyto změny znamenají jako investora?

Kromě toho, že odteď budete investovat do úvěrové linky (credit line) místo krátkodobé půjčky, zůstanou zachovány i další podrobnosti a podmínky. stejná – smlouva o postoupení zůstane základem pro investice do českých úvěrů, kromě úvěrových linek budou úvěry kótovány se stejnou úrokovou sazbou jako u krátkodobých úvěrů – ve výši 11% ročně. České půjčky na úvěrové linky budou během tohoto týdne k dispozici pro investice.

Pokud chcete pokračovat v investování do půjček VIASMS.cz, upravte nastavení automatického investování přidáním úvěrového limitu do pole Typ půjčky.

2 ) z toho důvodu v bodě 1 mi na platformě stále více a více zůstávali nezainvestované peníze v řádu desítek euro

3) pád akcií – proč investovat do 11% půjček, když se dají koupit dobré dividendové firmy se stejným výnosem

Ano peníze z Via Invest hned jak je vyberu přesunu na DeGiro – což uvidíme jak dlouho bude trvat. 9.3 odpoledne jsem stopnul Autoinvest a nyní k 15.3 je nezainvestováno 27% portofolia. Dle přepokladu to bude trvat celý měsíc + samotné převody.

4) dlouhodobé půjčky zkouším na platformě NEO Finance

Nechci mít více peněz v dlouhodobých půjčkách na 3-7 let. Nelze se pak operativně těchto půjček zbavit a z platformy rychle odejít. Neo Finance nabízí vyšší zhodnocení, i když s vyšším rizikem neboť zde neuplatňuji garanci vykoupení půjčky v případě nesplácení. A tak se může stát, že o investované peníze přijdu. Určitá forma odkupu tam sice je, ale dělá to tuším jen nějakých 50% – již se mi to stalo, popíši v nějakém jiném článku.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *