Risk – dluh 300 000 CZK na nákup akcií.

15 Bře

Možná pro někoho velké překvapení, i já tedy dlouho přemýšlel  a nakonec se rozhodl zariskovat. Kdy jindy než nyní, v době kdy ceny akcií padají. Taková příležitost se opakuje párkrát za život a tu poslední v roce 2008 jsem nestihl.

Vzal jsem si tedy půjčku (od Zonky :)) na 300 00 CZK, úrok 4,99% (RPSN 5,73%) – měsíční splátka 4330 CZK, na 7 let ( k 13.32020 odpovídá 11 520 EUR, 12 793 USD).

Částku jsem lehce rozdělil -> 30 000 CZK jsem poslal na svůj dlouhodobý investiční účet, kde nakoupím další společnosti s držením navždy a zbytek 270 000 CZK  použiji na spekulace růstu ceny akcií až odezní krize u ropy a pandemie COVID-19. Zřejmě si již někdo všiml, že spekulace mám rozjeté pro ukázku na samostatné stránce ZDE, kde jsem si chtěl spekulovat původně s 20 000 CZK, ovšem situace se změnila.

Celkem bych měl zaplatit 363 720 CZK, tedy pokud budu mít dluh celých 7 let.  Mým cílem, ale je tento dluh splatit dříve – počítám 2-3 roky, jak se situace uklidní s tím, aby mi z celé této operace zbylo alespoň 100% současné zainvestované částky do akcií – tedy v mém případě cca 110 000 CZK (po zaplacení daní ze zisku a zaplacených úroků z půjčky). Dlužná částka zhruba odpovídá tomu co nyní pravidelně investuji, pokud by tedy nastala nejhorší varianta a akciový trh se nehodlal obrátit, tak jsem schopen tuto částku celkem bez problémů splácet. Ovšem musel bych více omezit svoje pravidelné investice.

Stát se může i to , že nebudu mít práci (počítám jako krajní možnost), ale i ta může nastat. Proto stále mám v hotovosti více jak 1/3 dlužné částky, kterou mám jako železnou rezervu a tu nebudu již investovat. Tuto jistě dražší možnost, než nákup na margin přímo u brokera jsem zvolil z důvodu, že pokud by situace byla opravdu kritická a otočka trvala několik let, tak nechci, abych byl brokerem nucen uzavírat ztrátové pozice. Jednoduše chci případné ztráty vysedět.

Pouštím se na tenký led, jsem si toho vědom, proto víc než kdy jindy platí následující: Informace uvedené na tomto webu vyjadřují názor autora a neslouží jako investiční doporučení či analýza investiční příležitosti dle zákona 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Jediné co mohu před jakýmkoli investičním rozhodnutím doporučit je použít selský rozum a hlavně diverzifikovat – tedy nesázet vše na jednu společnost.

9 odpovědí na “Risk – dluh 300 000 CZK na nákup akcií.

 1. Whow, tak to čumim a obdivuju, já na to koule nemám, ač chuť ano. A jednou toho budu litovat, že jsem této příležitosti nevyužil. Jakým klíčem vybíráš, do čeho to zkusíš? Já za březen taky několikrát zkusil a zatím samej mínus 🙂

  • A nebo taky budeš rád, že jsi do toho nešel. Částečně přikupuji to co mi rapidně pokleslo a něco chci vložit do větších firem, jejichž dividendový výnos není až tak velký (3-4%), ale zase jsou to mezinárodní kolosy. Včera jsem přikoupil třeba 2 akcie IBM. Mínusy je třeba očekávat delší dobu, toto se jen tak ze dne na den asi neotočí – stejně tak jako ořezávání dividend. Ale já buduji portoflio na 20 let, tak doufejme do té doby se to srovná 🙂

 2. Přiznám se, že mi podobná věc taky bleskla hlavou, protože jsem také přesvědčen, že se jedná o unikátní příležitost, nicméně mi to přijde příliš riskantní, a budu se raději držet svých vydělaných peněz (o které můžu přijít) nicméně přeju hodně štěstí! Zajímalo by mě jestli nějak řešíš současnou měnovou situaci, protože krom toho, že si půjčuješ s úrokem, nakupuješ v současnosti taky draze dolary, já osobně jsem naopak malou část dolarové pozice směnil na koruny a rozhodl se investovat v našem rybníce do Komerčky

  • Ahoj, měnové zajištění neřeším. Pokud to bude trvat 2-3 roky tak se to dle mě zprůměruje. CZK – EUR jsem měnil při kurzu 27,09 – což mě samozřejmě štve, ale těch věcí který si člověk neuvědomí bude víc. Napíšu o tom časem samozřejmě příspěvek.

 3. ahoj Sloníku…udělal jsem to podobně. Vzal jsem si 2x úvěry, každý na 100 000 Kč. Ted s odstupem času, měsíc…bych řekl že jsem to ty investice uspěchal…mohl jsem ještě počkat…

  • Už jsi komplet ty půjčené peníze zainvestoval? Já mám zatím zainvestovanou jen něco přes 1/3, protože čekám, že během roku by jsme mohli jít ještě dolů.

   • Ano už jsem zainvestoval. něco šlo i do českých akcíí, taky brzy. Ale ke konci měsíce mi končí nějaký životko co mi založili rodice, co jsem měl 15 let. Byla tam kapitálová složka, tak bych tam měl mít cca 70 000 Kč, tak jěště nějaká munice bude 🙂 ted jde jen o to aby než mi to přijde aby nebylo už pozdě.

 4. Ahoj Slone!
  Víceméně jdu podobnou strategií. Vzal jsem to s půjčkou na Zonky ale většinu plánuju financovat Marginem od Degiro.
  Jediný strach mám, abych se přes ten Margin nepřepákoval, nebylo by úplně dobrý, aby mi Degiro uzavřelo pozice. Aktuálně plánuju takhle páku (společně se Zonky) okolo 500-600k rozprostřeno během dubna-června (cca 1/3 už jsem vložil).
  Tak doufám, že jsme ani jeden s tímhle nápadem nešlápli vedle.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *