Přehled příjmů z investic – září 2020

4 Říj

Zisk z investic v září byl 1 535 CZK (56,41 EUR).

Dle jednotlivých investic to vypadalo takto:

Akcie Mintos
CZK 1006 529
EUR 36,98 19,43

 

Celkový vklad v září byl  3 000 CZK (110,7  EUR) a to do akcií.

Akcie – do portfolia, jak jsem již avizoval, jsem přikoupil novou firmu Coca-Cola, 6 akcií (KO) za cenu 55,23 USD / kus.

V říjnu jsem potom přemýšlel na firmami Cisco (CSCO, technologie) a nebo bankou JP Morgan (JPM, banka). Banky již v portfoliu mám a u nich hrozí velké riziko pozastavování nebo snižování dividend  jako se stalo již u Wells Fargo (WFC) a nebo Banco Santader (SAN). Tyto velké banky předpokládám nezkrachují, ale z důvodů mé cashflow nebudu jejich počet v současném portfoliu příliš navyšovat dokud se situace nezlepší.

Akcie Cisco poklesly poté, co společnost zveřejnila příjmy ve čtvrtém čtvrtletí 12. srpna a to i přestože překonaly očekávání analytiků. Gigant síťových technologií vykázal upravený zisk 0,80 USD na akcii z výnosů 12,15 miliardy USD, zatímco průměrný odhad analytiků požadoval výnosy na akcii 0,74 USD z výnosů 12,08 miliardy USD. Slabší, než očekávané pokyny, však zastiňovaly zpomalující se rytmus prodeje a zisku.  Tržby meziročně poklesly o 9% na 12,15 miliardy USD. Myslím si, že pokles bude ještě chvíli pokračovat, tak třeba další kvartál bude šance dokoupit.

Nakonec byla vyklesaná akcie, kterou již v portfoliu mám a to  AT&T (T, telekomunikace). Přikoupil jsem tedy 12 ks za cenu 28,159 USD kus. Tato firma je od startu mého investování  největší pozicí kterou mám a nyní již vlastním 40 ks akcií a doufejme, že i nadále každé 3 měsíce obdržím dividendy, které jsou nyní 0,52 USD / ks – tedy 20,8 USD (479 CZK).

Grafy s diverzifikací si půjčím opět ze stránek digrin.com, kde jsou uvedené další novinky a to grafy sledující aktuální tržní cenu oproti nákupní (market value vs cost basic) a poté zastoupení jednotlivých sektorů a průmyslu.  I když tedy u sektoru mi není moc jasné proč jsou 2 sektory -> Finance a Financials. Jinak super a tleskám.

Na Mintos se celkem nic zajímavého neděje, snad jen, že jsem si všiml, že i já mám nyní 2 investice u poskytovatele Cashwagon, který byl suspendován (pozastaven) a to z důvodů jeho vyšetřování ve Vietnamu a i kvůli situaci kolem COVID-19. Zřejmě je to tam již delší dobu, ale až teď jsem to uviděl – na úvodu je odkaz na investice v procesu vymáhání. U mě se jedná o 24,57 EUR od firmy Cashwagon z Filipín. 

Na zmíněné stránce je poté možno kliknout na ZOBRAZIT AKTUÁLNÍ ZPRÁVY, kde Mintos aktualizuje každých 14 dní informace. Je to sice v angličtině, ale google translate si s tím poradí pokud potřebujete pomoci. Tady je ukázka překladu pro můj případ:

CashWagon Vietnam, Indonésie a Filipíny – ve dnech 6. května a 10. května 2020 byly společnosti CashWagon Vietnam a CashWagon Filipíny a Indonésie pozastaveny na primárním a  sekundárním trhu kvůli zprávám, že orgány ve Vietnamu jsou vyšetřování operací společnosti Cashwagon a mezitím zmrazily účty společnosti podle postupu při vyšetřování situace ve Vietnamu.

Cashwagon prováděla částečné platby podle dohodnutého harmonogramu, ale musela dočasně zastavit platby z důvodu prodloužení vyšetřování a potíží s pokračováním plateb. Od poslední aktualizace zůstává situace ve Vietnamu po delší dobu nezměněna. Mezitím CashWagon aktivně hledal potenciální investoři získat další kapitál pro obnovení podnikání v jiných zemích při řešení situace ve Vietnamu.

Většina rozhovorů s potenciálními investory byla dosud uzavřena bez výsledků, stále však probíhají některá jednání. Společnost v současné době pracuje na minimální kapacitě

 

 

6 odpovědí na “Přehled příjmů z investic – září 2020

    • Ahoj Lucas03, mám dotaz ohledně digrin, možná něco dělám špatně, ale když přidávám do digrin akcii z londýnské burzy, která se udává v měně GBX nebo GBp prostě v pencích a ne v librách GBP (Konkrétně TRIG.L). Tak digrin sice píše, že se jedná o GBp ale celková hodnota nákupu i current value se zobrazuje 100x vyšší – tedy jako v librách , což teda vyřeším tím, že místo 100 akcii zadám, že jsem si koupil jen jednu. Ale problém je, že třeba v Transactions se už se velikost nákupu zobrazuje správně, takže to pak nesedí a myslím, že se tím rozladilo i XIRR. + Bonusový dotaz akcie Gazprom OGZD.IL burza London Intl v dolarech nejde přidat, nejpodobnější jsem našel OGZPY, je nějaká jiná možnost?

  1. Aha já sleduji XIRR jako pomocný ukazatel jestli investuji správně nebo špatně. Ale je třeba se na něj dívat až po delší časové periodě … tzn. pokud mám po 10 letech XIRR -1,5% a světový akciový index je na +6%, tak možná dělám něco špatně. Tím, že nejsem dividendový investor a nesleduji yield on cost (to mě bude zajímat možná až mi bude 60) tak kromě osobního ocenění portofolia a z něho vypočítaná vnitřní návratnost se mi hodí na porovnání právě i XIRR, který je dán tím jak mé portfolio ocení trh.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *