Přehled příjmů z investic říjen 2019

1 Lis

Zisk z investic v říjnu byl 559 CZK (21,96 EUR), což bylo jen o málo více jak v předchozím měsíci. Velkou srážku znamenaly poplatky za nákup akcií BTI (British American Tobacco), které jsem se rozhodl již koupit na burze XETRA (já vím, ještě jsem o tom nestihl ani napsat). U každé burzy, jak jistě čtenáři blogu dávno vědí, se u DeGiro platí poplatek 2,5€/rok, což mi ihned na konci měsíce bylo strženo. I poplatek za nákup je na burze XETRA více jak 4x dražší než na NYSE burze a to přesněji 2€ oproti 0,5 USD. Ale nechtěl jsem nakupovat  již ADR certifikáty u kterých je u BTI za každou vyplacenou dividendu účtován poplatek.

Dle jednotlivých investic to vypadalo takto:

Akcie Via Invest Mintos Neo Finance
CZK 337 89 109 24
EUR 13,22 3,5 4,3 0,94

Celkový vklad v říjnu byl   3 000 CZK (116 EUR) a to pouze do akcií. Minulý měsíc jsem investoval přes 6000 CZK, tak tento jsem se musel trochu krotit. Přece jen vánoce klepou na dveře.

6 odpovědí na “Přehled příjmů z investic říjen 2019

  • Ahoj. Burzu jsem neměnil, jen rozšířil o další. Je to z toho důvodu, že přeci jen nechci kupovat ADR certifikáty, ale opravdu akcie. Také při výplatě dividend se platí za každé ADR nějaký poplatek – $0,006-$0,005/ks což samozřejmě zatím při mém počtu držených ADR by bylo nic. A snad poslední důvod je, že některé EU firmy na NYSE burze nejsou, tudíž bych se nějaké evropské burze stejně nevyhnul a XETRA vychází nejlevněji.

   • Na Londýnské burze FTSE se neplatí daň z dividend do 6000 GBP ročně. Když jsi to koupil na Xetře, nesrazí ti z toho německou daň?

    Já kupoval Imperial Brands na FTSE a poplatek byl nějaké 4€ což je dost plus 0,5% daň, která se platí při koupi všech akcií na FTSE.

    • Nestrhává se žádná daň. Daň z akcie nezávisí na burze kde ji koupíš, ale na domicilu firmy. Rozdíl je akorát u brokera, který to může změnit – viz. DeGiro a 35% daň na české akcie, 20% daň na kanadské akcie koupené na NYSE burze.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *