P2P platformy ohlédnutí – Mintos

16 Říj

Další P2P platformou na které jsem začal investovat je Mintos. Vklady jsem vyrovnal s Via Invest pro vzájemné srovnání, ale víceméně se rozdíly ve výnosech obou platforem liší minimálně. Pokud se tedy většina úvěrových společností z Mintos nerozhodne předčasně vykoupit všechny půjčky.

 • aktuálně tedy vklad: 11 196 CZK, 436 EUR
 • celková hodnota: 12 515  CZK, 484.63 EUR
 • zisk: 1 319 CZK,  48,63 EUR 
 • počet investic: 38
 • aktuálně zpožděné: 8
 • za celou dobu jsem investoval do 358 půjček
 • prodloužení smlouvy – 138 půjček, předčasné splacení – 68 půjček, buyback –  25 půjček

 

Firmy poskytující úvěry na P2P platformě Mintos rostou jako houby po dešti a nebo stávající poskytovatelé rozšiřují nabídky o nové země. Téměř každý měsíc musím do auto-investu něco doplnit. V současnosti mohu v měně EUR investovat do úvěrů od 62 poskytovatelů. Samozřejmě ne všichni poskytují typy půjček na které mám nastaven auto-invest:

 • měna EUR
 • poskytovatelé všichni, všechny nabízené země nebo typ půjčky, ale jen se zárukou odkoupení
 • úroková sazba od 9,5% do 20%
 • zbývající doba splácení od 0-3 měsíců
 • investice do jedné půjčky 10 – 13 EUR

Přehled  aktuálních půjček, zemí, poskytovatelů

 

Strategie

Vůbec neřeším ratingy jednotlivých poskytovatelů, ať už ten co poskytuje samotný Mintos nebo tolik oblíbený P2P EXPLORE. To už bych nestíhal dělat opravu nic jiného, nehledě na to, že bych rapidně omezil, především díky nastavené délce úvěrů do 3 měsíců, většinu poskytovatelů. Taktéž si myslím, že možnost kontroly jednotlivých poskytovatelů není tak dobře možná jako oproti firmám, jejichž akcie vlastním a které každé 3 měsíce poskytují reporty.

Proto půjdu trochu jinou cestou a rating neřešit, investovat i do tzv. „odpadu“, jak jsou na internetu nazýváni poskytovatelé s nejmenším ratingem. O co se však budu snažit je, aby investovaná částka do jednoho poskytovatele nepřekročila částku, kterou jsem na úrocích již vydělal. Ideálně aby byla o dost nižší. Nyní se jedná o 48 EUR a nejvyšší částka do jednoho poskytovatele je 54 EUR. Proto neustále auto-invest ladím,aby k tomuto překračování vůbec nedocházelo.

 

Invest & Access

Asi největší novinku kterou v červnu letošního roku Mintos zavedl, je možnost volby investování přes volbu Invest & Access.  Jedná se o plně automatizovanou možnost investování v P2P. Jednoduše jen nastavíte velikost částky, kterou chcete investovat a o víc se nestaráte. Vše nástroj provede za Vás. Pro Mintos je to volba jak zainvestovat poskytovatelům i neoblíbené úvěry, kterým se ostatní investoři přes auto-invest roboty vyhýbají. Hlavní výhodou pro investory by měla být možnost rychle se dostat ke svým financím pokud se rozhodnete s investováním skončit, případně potřebujete část vybrat. Pokud půjčky nebudou ve stavu zpoždění, budou rozprodány co nejrychleji ostatním investorům, kteří tento způsob investování používají. Má to samozřejmě háček, na tržišti musí být poptávka, aby se tak stalo. Osobně s tímto nemám zkušenosti neb výhoda co nejrychlejšího výběru peněz mě zatím netrápí. Co jsem narazil na diskuzích, tak tento nástroj samozřejmě zainvestoval především do tzv. „odpadů“ – jak jsem zmiňoval výše a součástí portfolia se stanou i půjčky bez garance zpětného odkoupení. Je to otázka, věřím tomu, že pro některé investory to může být zajímavá volba.

Po 2 měsících od spuštění zobrazil Mintos dosavadní výsledky – samozřejmě mohou být zkreslené, přece jen tento typ nástroje je pro samotný Mintos daleko výhodnější:

Od chvíle, kdy byl spuštěn nástroj Invest & Access, 69 % nových investorů využívá tento nástroj na platformě Mintos pro vytvoření svých investičních portfolií. 18 % nových investorů používá výhradně tento nástroj pro své investiční aktivity na platformě Mintos. Investoři mají okamžitý přístup ke svým penězům a zároveň vydělávají průměrný úrok 12,09 % u svých investic v průměrné výši 3 969 EUR49 % investorů již v prvních dvou měsících navýšilo svůj investovaný kapitál v portfoliu Invest & Access.

zdroj: https://blog.mintos.com/mintos-invest-access-dvoumesicni-shrnuti/

 

3 odpovědi na “P2P platformy ohlédnutí – Mintos

 1. Mňa by zaujímalo, či sa zisk hneď reinvestuje, alebo zostáva na účte? Chcel by som vyskúšať Invest & Access a nechať bežať a po roku, sa tam pozrieť a „vybrať“ peniaze.

  • Ahoj, já zisk ihned reinvestuji, ale pokud chceš strategii jakou popisuješ, urči si velikost portfolia (nebo v překladu to na platformě Mintos mají jako „CÍLOVÁ ČÁSTKA“ na stejnou hodnotu jakou vložíš). Potom se bude investovat jen vklad a zisk ti bude zůstávat nezainvestován. Sem byl na dovolený, tak odpovídám výjimečně později.

   • Pri Invest & Access sa uvoľnené prostriedky reinvestujú automaticky. Aby sa dostupné prostriedky neivestovali, treba nastaviť čiastku ktorú nechcem reinvestovať v položke „Ponechat nezainvestováno“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *