P2P platformy ohlédnutí – Via Invest

5 Říj

Po delší době jsem se rozhodl zase provést menší přehled toho, co se děje na P2P platformách do kterých investuji. Nově jsem začal vkládat do P2P platformy Neo Finance, Via invest jsem přepnul na automatické investice a u Mintosu neustále robota ladím, aby investoval jak si představuji. Co se týká celkového počtu vložených financí, chtěl bych se dostat na částky 2000 € u Via Invest, 2000 € u Neo Finance a na 4000€ u Mintosu, což nějaký ten rok ještě potrvá. Poté uvidím jaká bude situace (jestli třeba nezkrachují) a rozhodnu se co dál – nejraději bych zisky již vybíral a investoval do akcií. U Mintosu si dovolím mít vloženo více, vzhledem k tomu, že se zde nachází daleko více firem a investovanou částku lze rozložit.

Začal jsem psát a zjistil, že to ho bude moc, tak to musím rozdělit do samostatných článků 🙂

Via Invest

Má první P2P platforma, do které jsem se rozhodl investovat. Postupně během 2 let (první vklad 1.8.2017) jsem provedl 12 vkladů v průměru za 33€.

 • aktuálně tedy vklad: 10 575 CZK, 405 EUR
 • celková hodnota: 11 715 CZK, 455.15 EUR
 • zisk: 1 140 CZK, 50,15 EUR 
 • počet investic: 20
 • aktuálně zpožděné: 2
 • za celou dobu jsem investoval do 500-ti půjček
 • buyback, záruka zpětného odkupu byla uplatněna u 16-ti půjček, což je mizerných 3,2%. Dle mě tedy dáno především tím, že jsem opravdu investoval ručně do ratingů nad 9.  Bohužel statistika kolik bylo v průběhu půjček zpožděno se již dohledat nedá.

Aktuálně investuji pouze do půjček v Polsku a Česku. Důvod je ten, že tyto 2 země stále mají krátkodobé půjčky do 30 dní. Nově přidané Švédsko i Lotyšsko používají systém credit line, kdy je půjčka splácena několik měsíců. Španělsko jsem zatím vyřadil z toho důvodu, že nalézt rating nad 9 byl problém, když byla půjčka zpožděná bylo to většinou právě z této země a jako poslední věc, proč ji nemám zařazenou  je, že účetní na konci roku musí pro každou zemí vyplnit speciální formulář – ne že by to bylo extra něco náročného, ale když viděla ty drobné co z toho plynou, tak 2x nadšená  nebyla 🙂

Jinak jsem nově zapnul autoinvest, již mě to nějak extra nebavilo, s přibývající částkou to je již opravdu práce téměř každý den něco vybrat. Ke všemu se občas stane, že půl dne není do čeho zainvestovat – člověk pak na to musel myslet. Ten kdo platformu nenavštěvuje jak já 1-2x denně, tak asi nic nepozná, ale zatím mnou vložená suma není nijak extra velká, abych dokázal otestovat jak budou všechny prostředky zainvestovány. Na to si nějakou dobu budeme muset ještě počkat.

 

Via invest provedl v září opět průzkum mezi uživateli + zveřejnil některá čísla:

 • celkově zainvestováno: 155 341 852 €
 • průměrný vklad: 4 471 €
 • registrovaných invetorů 12 123
 • průměrný úrok 11%
 • investoři: Německo (42%), Španělsko (15%), Lotyšsko (10%), Estonsko (6%), Litva (6%), zbytek (25%) = 104% – trochu jim to hapruje 🙂
 • jak jsou investoři s P2P platformou spokojeni: 34% vynikající (excellent, +2% oproti loňsku),  50% dobrá (good, +3% oproti loňsku), 13% průměr, 3% nic moc (poor)
 • proč zvolili Via Invest: diverzifikace, pověst a dosavadní výsledky VIA SMS Group, 100% záruka zpětných odkupů.  Další pak: transparentnost, doporučeno přítelem, dobré recenze, úrokové sazby, vysoký výnos, bezpečnost, bonusové doporučení (referral)
 • co na investoři na platformě milují: jednoduché použítí (slon: plně souhlasím), investorská podpora, zpětné odkupy, automatické investování, dobrou návratnost investovaných prostředků
 • co by se mělo vylepšit: vyšší úrokové sazby, použitelnost a rozhraní,  daňová politika, promo kampaně, více zemí kde lze investovat, funkčnost filtrů, více statistik a více jazykových možností platformy  – italština, polština (nyní je angličtina, němčina, lotyština, španělština a francouzština).
 • 80% dotazovaných hodnotí Via Invest jako jednu z nejlepších platforem jejich P2P investování
 • všeobecné zkušenosti s podporou: 65% vynikající (excellent), 29% dobrá (good), 4% průměrná, 2% špatná (poor)
 • originál najdete ZDE

 

Další z počinů které Via invest provedl:

 • sjednocení úrokové sazby na 11% – oficiálně: tyto změny umožní společnosti VIAINVEST nabízet 2krát větší úvěrové portfolio s výhodnou roční úrokovou sazbou 11% a také zvýší průměrnou úrokovou sazbu na platformě a zároveň usnadní diverzifikaci investičního portfolia. Švédsko začínalo s 9%, Česko mělo 12%, Španělsko 10%, Polsko 10%, Lotyšsko 12%.
 • přidány půjčky ze Švédska – VIACONTO.se působí na švédském trhu spotřebitelských úvěrů od roku 2011. Justas Lužeckas, generální ředitel společnosti VIACONTO.se, se domnívá, že Švédsko je finančně stabilní a dobře fungující ekonomika s prosperujícím národním trhem, což z něj dělá v současné době jednu z nejlepších destinací pro investice do P2P. Půjčování P2P ve Švédsku vám umožňuje nejen investovat do potřeb spotřeby klientů, ale také do jejich malých podniků.
 • přehlednou mobilní aplikaci – ale bohužel ji moc nepoužívám, protože většinu času trávím u PC. Párkrát jsem na dovolené přes ni investoval, což mi vzhledem k autoinvestu již odpadlo. Ten kdo chce ale investovat dle ratingů tak mu moc nepomůže – filtrace tam není. Podle mě to je samozřejmě záměr, protože by jinak všichni vybírali jen ty nejvyšší. Ale na jednoduché shlédnutí portfolia, případně ručního zainvestování sem tam nějaké volné částky dostačující.
 • aplikaci VIALET – v podstatě bankovní účet vedený v EUR jako je třeba obdoba Richee či RevolutSpíš kombinace obou. Osobně si, ale myslím, že pokud neodbourají poplatky které jsou nastaveny, tak se jim to moc nerozjede – tedy nevidím důvod proč bych si to měl pořizovat. Poplatky: dobíjení účtu pomocí karty 0.6%, poplatek 1% z hodnoty transakce za směnu do jiné měny, poplatek za vedení karty 1,4€ měsíčně. výběr v bankomatu 2% (minimálně 2,5€)

 

Pokud se rozhodněte do platformy investovat poprvé, budu rád pokud použijete tento ODKAZ, neboť pokud investujete minimálně 50€, já obdržím krásných 10€ 🙂 Vy bohužel nic :/

2 odpovědi na “P2P platformy ohlédnutí – Via Invest

 1. Ahoj, všiml jsem si že cca týden či dva už není na VIAINVEST kam dávat peníze. Respektive přidali business loans ale naše SHORT TERM loans nic. Začíná se mi tam válet celkem dost peněz a uvažuji o přechodu na jinou platformu. Jak se k tomu stavíš ty? Díky za názor 🙂

  • Ahoj, jj všiml jsem si toho a dokonce jsem si před vánoci ohledně toho psal s podporou. Doporučili mi přesně to co nechci – tedy rozšířit auto-investora i na credit a bussines půjčky. Z jejich odpovědí se mi zdálo, že to směřují právě více k těm dlouhodobějším půjčkám. Na druhou stranu v prosinci s nedostatkem půjček měli skoro všechny platformy, což jsem myslel že bude přesně naopak. Zrovna v lednu se mi ale zdá to zase trochu jede podle datumu nových půjček. V prosinci jsem měl třeba investice 2.12 a pak až 11.12. .. ale já tam mám pouhých 500 EUR což asi není takový problém zainvestovat. Ještě tomu dávám šanci co se stane během roku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *