Přehled příjmů z investic – leden 2021

7 Úno

Sepsání ročního reportu mi trochu trvá, takže už uplynul leden nového roku. Zisk z investic za leden, který byl 1 088 CZK (41,87 EUR).

Dle jednotlivých investic to vypadalo takto:

Akcie Mintos
CZK 645 442
EUR 24,84 17,03

 

V lednu  jsem provedl vklad opět do akcií 4 000 CZK (153 €). Měsíční zisk byl  opět nižší než minulý měsíc, snížen díky zaúčtování ročního poplatku za obchodování na burzách u Degiro . Ten tvoří 2,5€ za každou burzu a používám zatím stále jen 2 burzy – XETRA a NYSE.

Akcie – do portfolia jsem přikoupil 5 ks firmy AT&T (T) za cenu 30,02 USD kusCelkový počet akcií této firmy jsem tedy zaokrouhlil na 45 ks a je to má největší pozice.

Na Mintos se stále nic nemění. Nechávám jen vklad, který jsem před několika měsíci rapidně navýšil a zisk se nestále drží okolo 20 EUR. Dlužná částka Cashwagon tam stále visí .

Další nepříjemností je, že aktuálně bez zpoždění je pouze 52% půjček. Je to dáno  především tím, že se podařilo zainvestovat přes 600€ do jedné společnosti CREDIT STAR, což jsem zde popisoval v minulém příspěvku. Většina jejich půjček je právě nyní ve zpoždění a budu doufat, že to nebude společnost která zkrachuje.

Najednou se dívám a v portfoliu mám zastoupené rapidně tyto 3 firmy:
MOGO € 357.86,  CREDIT STAR € 652.43, Cream finance € 209.97 což dělá téměř 50% celého portfolia.

Aktuální situace po měsíci je následující: MOGO € 597.75,  CREDIT STAR € 652.43, Cream finance € 198.39

9 odpovědí na “Přehled příjmů z investic – leden 2021

 1. Tak na mintosu mám teď bohužel velkou část v mogo (chvíli jsem to nekontroloval a hned se to …) a aktuálně díky nim mám ve zpoždění 70%… Takže věř, může být i hůř 😉

  • Je mi to jasný, proto jsem to chtěl diverzifikovat tak, abych v jedné společnosti neměl víc jak celkový zisk. A najednou to ustřelilo opravdu nevím proč :/

 2. Díky za report.

  vidím, že jste na tom s Mintosem podobně, já už poslední rok a pul snižuji investovanou částku… v procesu vymáhání mám zhruba stejnou částku jakou jsem za 3 roky na mintosu „vydělal“ a když připočtu ještě půjčky ve zpoždění, tak jsem docela slušně v mínusu .. možná jsem měl jen smůlu, ale příjde mi to riziko příliš velké (ještě když si vzpomenu jak jsem se nechal nachytat na platformě grupeer).. Jedinné P2P kde jsem zůstal jsou zonky (kde se výnos pořád snižuje) a estateguru a ani tady si nejsem jistý jetli ty peníze raději nepřesunout, jen teda netuším kam :).

  Jinak slone tobě se opravdu povedlo koupit akcie Glaxosmithkline plc (GSK) za 14,79 EUR?

  • Ahoj, Mintos je jedna velká otázka. O jiných P2P ani neuvažuji, ty akcie sice mají v začátku menší výnos, ale dá se daleko lépe diverzifikovat. Ty P2P to bude jedna velká banda – padne jedna a pojedou ostatní jak lavina. Takže stále přemýšlím co s tím.

   ad GSK.. jj koupeno za 14,79 EUR na XETRA burze. Dneska už je to níž 🙂
   https://www.investing.com/equities/glaxosmithkline?cid=29516

   • Přesně je to velká otázka, není to tak dlouho kdy Mogo byl snad nejlepší originátor a teď?..

    K zamyšlení:
    běžné dlužníkovovo RPSN na mintosu je 40+%, investor dostane 10-15% pa, zbytek si nechá mintos a originator, navíc investor kryje většinou 90-95% hodnoty půjčky …
    takže tady máme investorův nepoměrně menší úrok + mnohem větší skin in the game = obrovský risk, ale tomuhle ještě rozumím když garantují odkup

    Ale už nerozumím tomu co to musí být za dlužníka, který si při dnešních úrokových sazbách 0,0nic% půjčuje za 40+% – tady to riziko nesplacení asi musí být obrovské…

    Myslím, že v dnešní době úrokových sazeb vydělávat dvojciferné číslo na půjčkách nezvládne ani banka natožtak P2P investor, který musí živit ještě dva zprostředkovatele 🙂 jedinný kdo na tom určitě vydělá je Mintos.

    Ad GSK – aha už to vidím… z nějakého důvodu se na burze NYSE prodávají v jednom lotu 2 akcie, takže cena tam je dvojnásobná (digrin při zadání GSK bere cenu z NYSE, taže to pak ukazuje, že tam máš dvojnásobnou hodnotu a dividendu)

    • Tak to že společnosti v P2P nejsou žádná charita je všeobecně známá věc. Půjčují v podstatě lidem, kterým žádná banka nepůjčí a úroky jsou tak veliké, právě z důvodů vysokého procenta nesplacených půjček – tedy aby dokud to nepřekročí určitou hranici mohli jakoby v uvozovkách dávat garanci na odkupy. Ta garance jak víš nic neznamená, jak se společnost dostane do problémů, tak to odnese investor.

     GSK – nj myslel jsem že když zadám transakci v EUR, že to bude brát evropskou verzi a ne ADR. Sem to upravil na 7,5 akcie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *