Přehled příjmů z investic – únor 2021

3 Bře

Zisk z investic za únor byl 1 581 CZK (56,89 EUR).

Dle jednotlivých investic to vypadalo takto:

Akcie Mintos
CZK 720 769
EUR 27,51 29,38

 

V únoru jsem provedl vklad do akcií a to 14 000 CZK (542,43 €). Měsíční zisk byl tentokráte u Mintos vyšší než u akcií a to ze dvou důvodů. Kupoval jsem 2x akcie a obě na XETRA burze, tedy poplatky -4,24 EUR a u Mintos naopak firma Creditstar poslala hromadně peníze za úroky , takže jsem za jeden den vydělal skoro 8 EUR.

Akcie – do portfolia jsem přikoupil 2 firmy.

15 ks akcií firmy GlaxoSmithKline PLC  (GSK) za cenu 14,794 EUR kus a  10 ks akcií firmy Unilever PLC  (GSK) za cenu 45,61 EUR kus.

 

Na Mintos se změnil počet půjček ve zpoždění. Minulý report jsem si pobrečel a v únoru dokonce v jeden čas se situace rapidně zlepšila dokonce na 70% půjček bez zpoždění. Aktuální stav přikládám ve fotkách z mobilní aplikace.

15 odpovědí na “Přehled příjmů z investic – únor 2021

 1. Ja mam cez 50% portfolia na mintose v oneskoreni, hlavne creditstar. Tento mesiac by sa to malo dostat cez 60 dni oneskorenia, tak som zvedavy, ako to dopadne.

 2. Ahoj, když už sis kvůli spekulacím otevřel účet u IB, nepřemýšlíš o tom, že tam převedeš celé portfolio? Nebo jak jsi obecně s IB spokojený? Já právě přemýšlím, co si k FIU otevřít, protože pravidelné nákupy za několik tisíc jsou kvůli poplatkům v cizích měnách prostě příliš drahé. Revolut je samozřejmě „zadarmo“, ale tomu se svěřením majetku na dobu několika desítek let úplně nevěřím.

  • Ahoj, nebudu tam dividendové portfolio převádět – zatím není důvod, snad pokud by DeGiro zakázalo koupit už cokoliv 🙂 Až dosáhnu určité částky, třeba 20 000€ (nebo nevím), tak pak možná budu pokračovat jinde. IB je asi hlavní kandidát, jen musím zjistit jestli tam lze mít těch účtů víc, abych to měl oddělené. Spokojenost ano i ne… výběr akcií určitě super, jejich vyhledávání otřesné – nelze mi třeba zadat hledání dle ISIN, přehled chce zvyk – třeba po zakoupení akcie není hned nikde přehledně vidět poplatky – tedy v té webové aplikaci, na mobilu třeba ano. Na zbytek přehledů jsou ty jejich sáhodlouhé reporty, takže to není tak jednoduché jak degiro. Stabilita webového rozhraní které používám nejvíc také dost pokulhává.. error nebo vůbec nenačtení portfolia je na denním pořádku, většinou třeba hodinu po otevření USA burz. Tedy rozhodně to není žádné nadšení jak jsem očekával.

 3. Tak jsem si vzpomněl co asi tak dělá slon… Poslední dobou nakupujeme nezávisle podobné věci… Bohužel glaxosmith jsem koupil o něco dřív asi naředim… Jinak jsem přibral ještě pepsico za 130… Lepší příležitost beztak jen tak už nebude už jednou jsem to prodrbal… Jestli jo tak ještě přikoupim…

  • Ahoj, PEPSI chci taky, ale je to na Nasdaq burze, tak pořád váhám.. lepší příležitost může nastat v podstatě kdykoliv, podívej se na Shell, který jsme kupovali za dobrou cenu když byl za 55-59 USD a za chvíli najednou za 24 USD a všichni se báli ho kupovat 🙂

 4. Ahoj Slone?.-)
  sleduju tvé stránky a moc se mi to co děláš líbí. Začal jsem nedávno nakupovat akcie na Degiru. Měl bych jeden pro mě zapeklitý dotaz.
  Našel jsem si jak se platí daně z dividend tady v čechách a nevím jestli je vůbec mám platit, když jsou mi dividendy vlastně vypláceny do Nizozemského fondu??? Tady se ty peníze přece ani neukážou? Ted nesplnuji ani zakladní kritérium přijmu nad 15 000,-kč. Jak to ale bude v budoucnu, neřešil jsi to už?

  Díky za odpověd..

  Petr

  • Ahoj Petře, řešil. Ta problematika je celkem složitá, nevím co přesně si našel, ale myslím, že ta hranice je 6 000,- ale i tak si nejsem jist, že musíš daňové přiznání přidat. Nespoléhej na to, že na to finanční úřad nepřijde – dle mě zažádat si o data od brokera a porovnat je s daňovým přiznáním nemůže být extra složitá záležitost. Osobně mám účetní který to za mě řeší a ta má k dispozici daňového poradce. Vím jen základy o danění a i tak bych ti nemohl zaručit, že mé informace jsou správné.

   Na daně zkus mrknout do tohoto fóra
   https://forum.investicnigramotnost.cz/viewforum.php?f=9&sid=350ea4a58ce6996ed18dfd4c1b5e2647

   • Je to tak jak říká Slon. Hranice 6 000 Kč je jiný příjem pro zaměstnance, kdy ještě nemusí podávat daňové přiznání – jinak je do DP nutno psát veškeré dividendy, a to rozdělené podle státu sídla firmy, tkerá je vyplácí (protože každá země má jinou výši – ČR USA RUSKO 15 %, ale třeba ANGLIE (btw nově sídlo Unileveru) 0 %. Některé státy zase platí dividendu vyšší – a vše je nutné uvést do DP, kde se případně ty daně započtou (nejvýše do 15 %), a pokud je daň v daném státě náhodou nižší (= zejména nulové daně v Anglii a na Kypru) je vše nutno v ČR dodanit (proto u nás se všechny dividendy musí danit 15 %, bez ohledu an to, odkud je máme). Docela opruz, bohužel, naštěstí DeGiro zrovna tohle hezky rozděluje v ročním výpisu.

    Mimochodem Unilever vlastím přes americké ADR certifikáty = na americké burze, kde jsou mnohem nižší poplatky. Držim tak z evropských akcií i Unilever i Shell (RDSB).

    Jinak z brokerů pomalu přeceházím z DeGira na Trading212 – má obchodování s akciema zdarma (má jen poplatek na forexu, nyní už srovnatelný s tím co si při převodu měn bere DeGiro). Bohužel jen teďka nepřijímají nové lidi než se to usadí.
    (BTW. já ten převodní poplatek obešel založením účtu v $, na které si převádím přes Revolut a kupuju zatím jen $ akcie).

 5. Ahoj Slone, máš nějaký tip na akcie, které budeš nyní kupovat? Trh nám krásně vzrostl a začínám být trošku opatrnější s výběrem. 🙂

  • Ahoj, tak já nakupuji do dividendového portfolia po kouskách, takže mě růst trhu ani moc netrápí – to je ta výhoda oproti spekulacím. Tam mám ještě pár akcií nakoupených před covid poklesem ještě v roce 2019 a cena se pořád nedostala na nákupní hodnotu. V dividendovém portfoliu se snažím vybrat akcie kde mám buď průměrnou nákupní cenu nižší, či je stále přijatelný dividendový výnos a nebo otevřu novou pozici (při poklesech bych zase mohl ředit). Zrovna včera jsem prodal Macys (M) a nakoupil 4 kousky Phillip Morris (PM). Dividend yield na 5,5% a doufejme, že soud který je čeká nebude zas takový problém.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *