Nákupy akcií British American Tobacco [BMT] +6ks (33,195 €/ks), L Brands [LB] +5ks ($17,54/ks), Philip Morris International [PM] +2ks ($84,74/ks)

20 Pro

Dlouho jsem neaktualizoval nákupy akcií, tak to vezmu zpětně za poslední 3 měsíce.

Své portfolio jsem celkem výrazně rozšířil o cigaretové giganty, konkrétně British American Tobacco a Philip Morris International.  Nemá cenu se nějak sáhodlouze rozepisovat proč právě tyto společnosti, neboť spolu s Altrií [MO], kterou již v portfoliu mám, jsem tím pádem obsadil většinu trhu s cigaretami. Chybí snad již jedině firma Imperial Brands PLC [IMB], která ze všech zmíněných společností nabízí největší dividend yield, jak mě upozornil v diskuzi čtenář Aleš. Já, ale přesto raději zvolil největší Philip Morris, přece jen buduji portfolio na roky a proto volím jistotu a i dividend yield přes 5% se u Philip Morris vidí málokdy.

Imperial Brands je zároveň spolu s British American Tobacco  masírována trhem ohledně nejistoty kolem Brexitu. Nákup jsem provedl již v říjnu a nyní, po volbách ve Velké Británii, se zdá toto vyřešeno, jde cena nahoru.  Všechny cigaretové společnosti jsou pak pod tlakem ohledně novinky v podobě e-cigaret, kdy se neustále rozebírá jejich škodlivost, vznikající závislost v mladším věku a klesající prodeje klasických cigaret.

V říjnu to tedy byly akcie firmy  British American Tobacco [BMT, ISIN: GB0002875804], koupené na německé burze XETRA. Abych dodržel náklady na poplatky okolo 1%, musel jsem nakoupit rovnou celkem 6 ks akcií za celkem na 199 EUR.  Poplatky na XETRA burze jsou u DeGiro 2 € + 0,038 % z celkové ceny transakce, což bylo 2,08 € (1,04%).  Navíc ale byla stržena částka 2,5 € za další burzu.

Stejně jako u jiných firem, než jsem se začal zajímat o akcie, jsem o této firmě neměl ani ponětí i když jsem bývalý kuřák (jejich známé značky jsou CAMEL či Lucky Strike). Přitom se jedná o druhý až třetí největší tabákový kolos na světě – velikostně podobně jako Altria (MO), těžko určit pořadí. British American Tobacco byla založena 1902, sídlo společnosti je v Londýně a zaměstnává cca 55 000 lidí. Dividenda je vyplácena v britské libře a nezdaněna.  V listopadu doputovalo na účet 3,05 liber, tedy 0,508 liber / akcii. Po zdanění 15% to poté je čistých 0,413 £ =  0,48€ = 12,2 CZK. Dividend yield tedy vychází na 5,78%.

V prosinci jsem poté zakoupil 2 akcie firmy Philip Morris International [PM, ISIN:US7181721090], což je druhá část rozdělené firmy Altria, která se zaměřuje pouze na trh mimo USA. Sídlí v New Yorku a zaměstnává cca 77 000 lidí. Své produkty prodává na více než 180 trzích ve světě, z nichž nejznámější jsou cigarety Marlboro či L&M (ty jsem kouřil :).

Zde pro zajímavost tabulka s tržní kapitalizací všech tří firem, kterou jsem zde dával v době kdy jsem kupoval Altrii (16.3.2018):

zdroj Finviz.com

a současná tabulka:

zdroj Finviz.com

 

V listopadu jsem přikoupil 5 ks L Brands [LB], čímž jsem zředil průměrnou nákupní cenu na $ 24,77 / ks. Stále jsem optimista a věřím, že sekce Victoria´s Secret brzy zabere a cena půjde opět nahoru. Zatím doufejme budu z 10-ti akcií pobírat čtvrtletní dividendy v hodnotě 3 dolary a zvýšení ceny si vysedím. Má ztráta je nyní 47 EUR a je to má nejztrátovější akcie. Druhá v pořadí je Macys [M] kde mám ztrátu 20 EUR. Jinak je portfolio celkově v plusu 700 EUR.

Porovnání prodejů za předchozí období ze stránek L Brands:

 

zdroj LBrands

2 odpovědi na “Nákupy akcií British American Tobacco [BMT] +6ks (33,195 €/ks), L Brands [LB] +5ks ($17,54/ks), Philip Morris International [PM] +2ks ($84,74/ks)

  1. Ahoj Slone, mohu se zeptat jak to vidíš s Macy´s? Taky tam plavu, ačkoliv jsem už ředil, aktuálně mám BZ 23,5$ a pořád by se dalo dobře ředit. Jak jsem koukal na dosavadní výsledky za 2019, tak jsou „mírně“ nižší prodeje, než v loňském roce. Jak na to zatím tak koukám, tak divi není krytá – uvidíme, jak s tím hýbnou vánoční šílenství, ale zda dokážou vydělat to samé co za zbytek roku, to netuším. Loni za 4. Q udělali 50% zisku za ostatní tři kvartály. Teď jsou s payout ratio asi na 150% (z EPS a divi do 3. Q) a obávám se, že se na těch 100% ani nedostanou.

  2. Dobrý den, měl bych prosbu. Chystá se koupit British American Tobacco na londýnské burze prostřednictvím Degira a kromě jejich poplatku se mi tam zobrazuje i částka za kolkovné. Platil jste toto kolkovné i na burze Xetra?
    Díky moc za odpověď!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *