Nákup 3 akcií Altria Group (MO), za cenu $65,73 / kus

16 Bře

Altria Group je lídr na trhu v americkém tabákovém průmyslu.  Vlastní společnosti na výrobu cigaret, doutníků a elektronických cigaret v USA. A dále, vzhledem k neustálému tlaku na omezování kouření, investuje do produkce vína i piva a tím diverzifikuje své vlastní portfolio i mimo oblast tabáku.

Dividendy vyplácí od roku 1970 tedy nepřetržitě 48 let a téměř po celou dobu je zvyšuje. Téměř z toho důvodu, neboť v roce 2008 došlo k rozdělení společnosti na čistě americkou firmu (Altria Group) a mezinárodní skupinu Philip Morris International a tím pádu k poklesu dividend.

Tentokrát graf z www.digrin.com na první pohled moc pěkně nevypadá (naopak vypadá dost škaredě 😀 ). Je však potřeba se podívat na tabulky vedle, kde je vidět, že docházelo k dělení akcií (spin) a oddělení společností (spin-off).  I když ani tak mi není jasné proč je do grafu zanášena hodnota navýšená o split. Vytáhl jsem proto data dividend přímo ze stránek společnosti Altria a vytvořil vlastní graf z kterého je navyšování patrné. Bohužel jen od roku 1989, starší data tam nemají.

 


zdroj
www.digrin.com


Upravený graf bez aplikace splitů

Konkurence v cigaretovém průmyslu je omezena v podstatě na 3 firmy – Altria Group, již zmiňovaný odštěpený Philip Morris a British American Tobacco.

zdroj: www.finviz.com

 

A nakonec ještě odkaz na detailnější článek o tabákových společnostech na webu www.investicnigramotnost.cz.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *