Uber vstupuje na burzu – analýza společnosti

10 Kvě

Včera Zdeněk Zaňka z QUASTIC připravil live webinář o vstupu firmy Uber na burzu. Celý webinář je krásná ukázka toho jak by si každý investor měl proťuknout firmu, než do ní investuje.

Je zde snad vše – zisky, dluhy, cashflow, příjmy z operací, či srovnání s konkurencí a hlavně použití „selského rozumu“ – zamyslet se nad tím jak daná firma funguje, jak se může dál rozvíjet, možná rizika jejího podnikání. Osobně jsem se na Uber nikdy nedíval a tyto informace mě docela překvapili – kdo by to byl řekl, taková velká a známá firma.

Průvodní článek je ZDE

Samotný WEBINÁŘ ZDE

4 odpovědi na “Uber vstupuje na burzu – analýza společnosti

 1. Souhlasím s ním, že investice do UBERu nevypadá moc dobře. Ale nevěřím moc řečníkovi, že ten prospekt fakt četl.

  „Nedohledali jsme, co je jednorázová položka ovlivňující zisk v posledním roce“

  Je to přímo tam: 3,2B USD: Gain on divestitures (Russia/Asia) (tolik k jinému výroku „Uber nepůsobí v Rusku“)
  2B USD: Unrealized gain on investments (účetní přecenění, to je skutečně jen účetní trik)

  • Ale no tak 🙂 Já to stejně nebral přímo na UBER (mě se stačí podívat kolik vyplácí dividendu a mám hotovo), ale spíš obecně jak by si měl investor zhruba dělat analýzu. Nechci tu hodnotit nějaké chybky v daném webináři. Ono většina lidí (včetně mě), co si budeme povídat, tak z těch reportů firem musí být na větvi a tady jsou zobrazeny pěkně i náhledy z daného reportu. Osobně už se do těch reportů dívám víc jak rok a pořád na něco přicházím, objevuji, něco pořád musím hledat. Případně stejně těm všem účetním kličkám asi nebudu nikdy rozumět :/

   • To by do jisté míry platilo, pokud by se jednalo o stabilní podnik. Pokud se jedná o silně ztrátový podnik, kterému rychle rostou držby, ocenění musí být nutně založeno na budoucí předpovědi a různých scénářích vývoje. Nic z toho ve webináři není.

    (stručně řečeno: „no DCF, no valuation“)

    Při pohledu na minulá čísla u silně růstové společnosti se daná společnost jeví drahá takřka vždy.

    (tím neříkám, že Uber má nějaký skvělý business model a budoucí výhled)

 2. i DEGIRO s tím dneska otravuje v upozornění. Dopravní společnost UBER (US90353T1007) bude dnes poprvé veřejně obchodována na Newyorské burze. Cena IPO je 45 $ a hodnota společnosti je oceněna na 81 miliard USD, což znamená, že se jedná o druhou největší IPO po společnosti Alibaba v roce 2014. Vypadá to skoro jako druhá největší událost hned po přistání na měsíci 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *