Přehled příjmů z investic – květen 2022

5 Čvn

Zisk z investic v květnu byl  2 904 CZK (117,54 EUR).

Dle jednotlivých investic to vypadalo takto:

Akcie Mintos Robo.cash
CZK 1 808 435 661
EUR 73.17 17.61 26.76

 

Akcie

Vklad a rovnou nákup, jak jsem avizoval již v dubnu, jsem provedl u Interactive Brokers 11 243 CZK (455 €) a to do akcií  JPMorgan Chase & Co 4 x 121.82 USD ks (JPM, ISIN: US46625H1005). Jedna z největších bank v USA – sekce pro investory.

Zisk byl podobný minulému měsíci, protože dividendy na Interactive Brokers budou vyplaceny až v červnu a tak jsem tento měsíc na této platformě žádný zisk nepřipsal.

 

Mintos – tento měsíc další zklamání. Poté co jsem na Mintosu začal dosahovat téměř 30 € / měsíc, tak od té doby měsíční zisky jen klesají. V platbách ve zpracování je téměř 1/4 portfolia. Nyní máme 5. června a zisk se mi ukazuje ve výši pouhých 0,36 € :/  Nejsem si jist, jestli hřebíček do rakve tomu nedávají ty jejich úžasné NOTES, byť  zatím v nich nemám ani jednu investici.

Zatím jsem trpělivý, ale již jsem se díval jak pokračuje předchozí platforma Via Invest u které jsem investoval. Máte někdo doporučení na jakou P2P platformu se podívat?

V rychlosti seznam výhod a nevýhod zaváděných Notes, které pěkně shrnul tento web – https://explorep2p.com/mintos-regulation/

Výhody:

  • regulace investic – možnost náhrady do 20 000 €, ovšem jedná se o pouze pokud investoři utrpí ztráty související s tím, že Mintos nevykonává svou roli investičního manažera (jako je například předání hotovosti investorům)
  • zvýšená transparentnost – Mintos je nyní povinen poskytovat více právních informací, což např. zahrnuje 84stránkový „základní prospekt“ pro každou emitující úvěrovou společnost.
  • lepší právní struktury – dokážou lépe oddělit vlastní aktiva Mintos od aktiv jejích investorů a také pomohou při oddělování aktiv dlužných každému investorovi v případě selhání platformy Mintos.

Nevýhody:

  • uzavírá se sekundární trh
  • srážkové daně – 20% v případě nedodání daňového domicilu
  • minimální velikost obchodu 50 € – pro začínající investory nepříjemné, mě již to až tak netrápí. Jen si ve strategiích případně upravte, neboť  mně tam automaticky skočila jako minimální investice 100 €
  • nelze koupit jednotlivé půjčky – každá notes bude seskupením 6-20 podkladových úvěrů.

 

robo.cash – stále nenavyšuji vklad, protože robo.cash jede jak robot a to doslova.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *