Nákupy červen, inflace, příjmy, výdaje, investice

30 Čvn

Tentokrát článek dříve než shrnu příjem za červen, neboť  ihned 1. července odjíždím na 14ti denní  dovolenou a tedy pravidelný měsíční článek sepíši později.

Nejprve nákupy akcií:

V červnu jsem zakoupil u Interactive Brokers další ETF a to především z důvodů diverzifikace celého portfolia. Jedná se o 25x 21.67 eur/ks iShares Asia Pacific Dividend UCITS ETF (IAPD, ISIN IE00B14X4T88). Stránka produktu: https://www.ishares.com/ch/institutional/en/products/251567/#/

Na červenec zatím vybraný nákup nemám, uvidím dle finanční situace (viz info níže).

Následující věc o které jsem se chtěl napsat a kterou na nás všechny chrlí média ze všech stran je  aktuální situace – inflace. V přehledu investičního roku 2021 jsem naznačil změnu práce, zvýšení příjmů a předpokládané investice na další období v hodnotě cca 20 000,- / měsíc (https://www.cestaslona.cz/prehled-investicniho-roku-2021/)

Po zásahu inflačních vlivů, především růstu cen energií budu i přes zvýšený příjem muset začít dost počítat. Například zde je ukázka jak se mi zvýšili zálohy za energie, plyn navýšení záloh z 2500,- na 7500,- (topení, ohřev, vaření) , elektrika z 1300,- na 1800,-. Další zdražení vidím i v pravidelných rodinných nákupech 1x týdně. Dříve se pohybovala útrata 2200-2800 Kč, aktuálně nejsem schopný se pod 3000 Kč dostat.

Na druhou stranu je potřeba pokárat i sám sebe, protože zvýšení příjmů sebou přineslo i zvýšení výdajů. Klasické tvrzení -> jo jo ten se má vydělává když 100 000/ měsíc, kdybych to samé vydělával i já tak můžu klidně 70 000 investovat 😉

Vzhledem k tomu, že jsem OSVČ tak moje příjmy jsou každý měsíc trochu jiné, zároveň se mi navýšili odvody na zdravotním a sociálním připojištěním a i DPFO (daň z příjmů fyzických osob) za celý rok se bude lišit, proto musím počítat s určitou rezervou.

Zanesl jsem si tedy vše do tabulky, předchozí půlrok do května jsem si vypočítal dle stažených údajů zpětně z bankovního výpisu, abych si udělal alespoň představu všech předpokládaných výdajů. Vše je to přepočítáno na 1 měsíc, což zrovna u dovolené mi bude ještě nyní dělat trochu nepořádek, protože v podstatě bych měl mít v bance na dovolenou připraveno 50 000, což nesouhlasí na druhou stranu již většina je zaplacena. Každopádně si v bance obratem zavedu u spořícího účtu tzv. obálky (dovolená, rezerva) – mám Airbank, možná se to jinde nazývá jinak.

Většinu částek jsem pochopitelně schoval, ale jsou tam dost rezervy na větší úsporu a tedy i investici.

A poslední je situace na Mintosu. Již nyní vidím, že červen bude další tragický měsíc. Zřejmě jsem to Rusko plně nepochopil, ale najednou mi spadlo skoro 950€ do procesu vymáhání – tedy komplet Rusko. To vypadá, že nepřišlo od začátku války vůbec nic. Tedy super… po 4 letech investic mám zisk 620€ a v procesu vymáhání 973€. Pomalu toho začínám mít dost. Jak vidíte situaci Vy?

3 odpovědi na “Nákupy červen, inflace, příjmy, výdaje, investice

  1. No mam 22% v nesplatnosti kvoli Rusku na Mintose. Nastastie od decembra 2020 som tam ziadne peniaze neposlal, ale aj tak to zamrzi 🙂 hadam sa to do 10 rokov vyriesi, aj tak som nechcel v dohladnej dobe vyberat.

  2. Z Mintosu som už dávno preč. Vyskúšal som tam investovať 500 € a nedopadlo to dobre. Hneď ako Finko spravilo default som to celé zavrel.
    V recovery zostalo 25.88 € a Total Profit 22.75 € 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *