Přehled příjmů z investic – červenec 2021

9 Srp

Tento měsíc Jsou to přesně 4 roky co jsem začal investovat – červenec 2017.
Zde tedy menší zhodnocení za ty 4 roky (48 měsíců), kdybych aktuálně celé portfolio prodal.

Vklad Hodnota Zisk Zisk % Zisk / rok 
CZK 310 799 377 348 66 549 21,4 5,35%
EUR 11 916 14 798 2 882 24,1 6,025%

 

Průměrný vklad každý měsíc 6 475 CZK (248,25 EUR).

A nyní taková otázka pro Vás co mě sledujete. Vzhledem k tomu, že jsem získal lépe placenou práci, chtěl bych začít investovat do dividendového portfolia více peněz. Řekněme do konce roku cca 10 000 CZK / měsíc a poté navýšit na 20 000 CZK / měsíc. Samozřejmě za předpokladu, že mi ta práce chvíli vydrží 🙂

Je ale otázkou zda to mám dělat v tomto portfoliu, protože tím ztratí tento blog trochu to, proč jsem si ho začal psát. Tedy, že i s menší částkou lze za pár let získat dobrý příjem. I když i těch 6 475 korun měsíčně je přece jen dost a nejsem si jist jestli dost lidí dokáže takovouto částku vůbec investovat (můj původní předpoklad byl 4000 korun / měsíčně).

—-

A nyní klasický přehled za červenec. Zisk z investic za červenec byl 1 790 CZK (70,24 EUR).

Dle jednotlivých investic to vypadalo takto:

Akcie Mintos
CZK 1 111 679
EUR 43,59 26,65

 

V červenci jsem provedl vklad do akcií v hodnotě 5 000 CZK (194 €), bohužel ale jsem byl tolik zaneprázdněn, že jsem nestihl provést ani jeden nákup.

V srpnu jsem již ale provedl nákup další energetické společnosti BP Plc, 70 ks akcií na XETRA burze za 3,528 EUR (Ticker: BPE5 ,ISIN  GB0007980591).

 • www.bp.com
 • navyšování dividend
 • zahájen zpětný odkup akcií
 • přesun k obnovitelným zdrojům energie

 

Mintos pořád žádná výrazná změna (možná naštěstí, že nikdo nekrachuje). Snad jen, že počet úvěrů bez zpoždění stoupnul na 87%, ovšem průměrná úroková sazba klesla na 8,8%. Investičního robota tedy trochu upravím, aby se investovalo do úvěrů nad 9%. Vzhledem k riziku se mi 8,8% zdá dost málo – spokojen bych byl aspoň nad 10%.  Dluh ve výši 24,57 EUR od firmy CashWagon stále trvá.

19 odpovědí na “Přehled příjmů z investic – červenec 2021

 1. Gratuluji k čtyřem letům. (já mám tři, ale většinu jsem loni prodal, kvůli nákupu nemovitosti) Už teď jde u Tebe vidět jak se příjmy nabalují a to je začátek investičního horizontu. Jsem zvědavý za x let 🙂 Vždyť jestli je průměrný vklad +- 6,5 k a příjem 1,8k tak … . Držím palce ať v tom vydržíš, ať ta ukázka pro všechny pochybovače. Nicméně myslím si že aktuální celosvětová inflace, pokud vydrží, tak s těmi výnosy pohne, z pohledu budou vyšší, protože bude vyšší hladina všeho. Což je pro zainvestované fajn. Jen potom ty grafy nebudou tak dobře vypovídající. Jak při nějaké konstantní inflaci.

 2. Sám mám za sebou zhruba 4 roky pravidelného investování, začínal jsem s 2000kč každý měsíc, nyní vlivem lépe placené práce a celkově lepší finanční gramotnosti, správě pěněz a důslednosti investuji každý měsíc zhruba 12000kč, myslím, že bys měl v blogu pokračovat stejným způsobem jako doteď. Právě způsob jakým se vyvíjíš jako investor a samozřejmě i jako člověk, je to zajímavé, pozoruji to sám na sobě a jsem přesvědčen, že tím dokážeš motivovat začínající investory.

  • gratuluju ti. Taktéž musím říct, že právě jak píšeš – díky pravidelnému investování jsem změnil svoje chování ke správě peněz a to aniž bych se musel nějak omezovat. A to já byl extrémní příklad, v podstatě jestli jsem měl na účtu rezervu 100k, tak to bylo hodně, jinak se zbytek peněz vždy někam rozplynul…

 3. za mna to mozes kludne navysit. Na blogu spominas svoju cestu, takze do toho patri aj navysenie platu. Alebo aj keby zacnes viac setrit, lebo mas vacsiu financnu gramotnost a mozes viac investovat, tiez by sa to malo odzrkadlit v clankoch. Nepredpokladam, ze tvoji citatelia budu mat rovnaky plat 20 rokov, uz len kvoli tej inflacii, ktora sa zacina ukazovat.

  Keby niekto chcel sledovat 5000 nakupy kazdy mesiac, kde sa ta suma nikdy nezmeni, ide to jednoducho backtestovat v minulosti. Alebo sledovat VR Finance 😀

 4. A k tomu tvojmu prijmu a investovniu, good job. Pamatam si, ked si mal jednociferny eur prijem a ja som sa obaval, ci ta to neprestane bavit a bude to dost motivujuce 🙂

  • To byla prostě smůla v tom, že jsem začínal opravdu od nuly – neměl jsem nic naspořeno co bych mohl vložit jako start. Ale o to je to myslím zajímavější 🙂

  • pasivní příjem, nebýt závislý jen na důchodu. Desetinásobek ze mě rentiéra bez práce bohužel neudělá, začal jsem s tím pozdě.

   • Ptám se, protože řeším podobnou otázku. Co budu dělat a změním až, … Ale kolik to je, aby ses cítil jako rentiér? Medián ČR měsíčně, dva nebo deset? Až to bude sypat stejně jak práce? Já měl cíl medián, ale už vím, že s tím nepřestanu. Zajímalo by mě, jak to vidíš sám, možná to je na dýl a samostatný článek. Nechám na Tobě, ať se daří.

    • Chci říct, já si cíle zvyšoval. 2k, pak 4k, 8k, zjistil jsem, že vždy cíl navýším a jedu dál, ale ten cíl si nejsem schopen určit, protože postupem času ho přehodnocuju a není mi jasný, jestli v tomto já sám někdy jasno budu mít, takže to spíš můžu nazvat cestou Ralfa 🙂 Seknu s prací, když budu vědět, že nemusím? Když bych mohl mít příjmy dva? Ta hamižnost (je to hamižnost?) u sebe sama mě překvapuje samotnýho, zvlášť když jsem si o sobě myslel, že takovej nejsem. Nebo prostě jen nerad dělám věci neefektivně. Něco podobnýho je rozprodat půlku portfolia, protože výnosy z půlky mi přece stačí. Tohle nemůžu zdaleka udělat, ale kdybych mohl, už teď vím, že to asi nikdy neudělám. Je to boj.

     • Abych to teda uzavřel, já si myslím, že cíl mám, ale nejsem s ním spokojený v tom, že ho nikdy nemůžu dosáhnout v čase, kdy to je pro mě zajímavý. Výnosy by musely být tak velké, že by samotný příjem z práce byl zanedbatelný, a to není dvoj ani trojnásobek, to je řekněme pětinásobek. No ale toho nedosáhnu do důchodu, ani své smrti, jednoduchý výpočet prostě nelže, takže takový cíl nechci, protože nereálné cíle mi nedávají smysl.
      Takže já svůj cíl vlastně odmítám a budu ho muset nahradit jiným, nebo ho nechat a žít tou cestou. A to samý učit potomstvo.
      Ne, nemám v tom jasno 🙂 Ale je asi zajímavý, když si přečteš, jak uvažuje jeden z Tvých čtenářů…

     • Ahoj jasně dík za reakci, proto ten blog tady je, aby jsme o něčem takovém mohli diskutovat. Já jsem jakýsi cíl stanovil na začátku -> najdeš v menu O PROJEKTU. Ale až třeba později mi došlo, že asi za 20 let bude 16 tisíc úplně něco jiného než dnes. Jinak ostatní věci co popisuješ závisí na strašně různých proměnných, takže do úvah jestli seknu z prací nebo ne prostě aktuálně neřeším. Nejsem schopen to tak dopředu odhadnout, ale hlavně jak jsem již psal nejsem zrovna nejmladší ročník a tak pokud se mi podaří třeba o pár let jít dřív do důchodu, než bych měl jít dle tabulek, tak i to pro mě bude taková malá soukromá výhra.

 5. V blogu pokračuj i při vkladu vyšších částek – protože alternativa by byla, že nebude žádný blog. A to nikdo přece nechceme 🙂

  • Ahoj, já to myslel spíš tak, že bych navýšení vkladu provedl u jiného brokera a u DeGiro pokračoval pořád v tomto blogu. Nemíchal bych obě portfolia do sebe a to nové bych samozřejmě vedle také. Je pravda, že by to pro mě byla zbytečná práce navíc, ale já mám obavy jestli právě tento blog i po navýšení k něčemu bude. Přijde sem někdo, kdo bude uvažovat o investicích do dividend, podívá se na vklad 20k / měsíc a rovnou si řekne.. no tomu se to investuje, když si může dovolit takové vklady. Tzn. bylo by to pro začátečníka spíše demotivující..

   • Ahoj, dlouhodobé investování přeci nemá být o konkrétních částkách, ale o dodržení určitého minimálního procentuálního poměru z příjmu, který pravidelně investuješ. To, že se ti výše příjmu v čase vyvíjí a právě to, jak se s tím popasuješ, je skvělým příkladem pro ostatní, kterým se událo něco podobného. Protože o téhle situaci se nikde nepíše. O investici 2 tis. měs. přemýšlíš zkrátka jinak než o 20 tis. A nebo bys neměl? Dávat vše na jeden účet nebo na víc? Zvětšit velikost nakupovaných pozic nebo naopak nakupovat více titulů? Je stávající broker nadále vhodný? Moc se na diskuzi i řešení, která tě napadnou, těším.

 6. Rozhodně piš svůj příběh. To je zajímavější než se soustředit na x let starou strategiii. Časy se mění a každý může navýšit svoje investice a příjem. Přemýšlel jsi i o dalších P2P? Já jsem doplnil akcie o cca 5 P2P společností. Do každé jsem investoval tolik co akcií jedné společnosti. Zisky z P2P průbězně vybírám a investuji do dalších P2P nebo do akcií.

  • Ahoj, P2P jsem zkoušel třeba VIA INVEST, jinak jich znám pár, ale vzhledem k menší investované částce se mi nechce řešit více společností. Možná do budoucna, ale přijde mi, že to není žádná extra diverzifikace. Kdyby došlo k problémům, tak ty firmy začnou padat jedna jako druhá. Ale to je jen názor, zatím nechávám Mintos a s výběrem a reinvesticemi ještě uvidím, chtělo by to větší vklad, aby ten výběr každý měsíc stál za to.

   • Výběr každý měsíc není nutný. Spis jsem to myslel jednou za rok/půl roku. Při tvych 3000eur to dělá 150-200eur za půl roku. Akcie jsou pro mě bezpečnější investici, ale zisky 10%+ zvyšují výnosy. Dividendy z akcii samozřejmě reinvestuji do akcii.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *