Nákup 2 akcií Exxon Mobil (XOM), za cenu $79,15 / kus

20 Úno

V únoru jsem provedl 2 nákupy akcií vzhledem k menší korekci na akciových trzích, která jak to tak zatím vypadá netrvala příliš dlouho. Chtělo by to nyní nějaký ten pád aspoň o 50% 🙂 Prvním nákupem je obrovská společnost Exxon Mobil, která se zabývá energetikou. Dle serveru www.finviz.com v současnosti 13-tá největší společnost dle tržní kapitalizace a největší ve svém oboru (první konkurence je na 17-tém místě Royal Dutch Shell, RDS-A).

Společnost Exxon Mobil se zabývá průzkumem, výrobou, přepravou a prodejem ropy a zemního plynu i výrobou, přepravou a prodejem ropných produktů. Společnost také vyrábí a prodává komoditní petrochemické výrobky včetně olefinů, aromátů, polyethylenu a polypropylenových plastů a řadu speciálních výrobků. Společnost má průzkumné a vývojové aktivity v projektech umístěných ve Spojených státech, Kanadě / Jižní Americe, Evropě, Africe, Asii a Austrálii / Oceánii.

Informace přímo ze stránek firmy  ExxonMobil:

ExxonMobil, největší veřejně obchodovaná mezinárodní ropná a plynárenská společnost, využívá technologie a inovace, které pomáhají uspokojit rostoucí energetické potřeby světa. Máme přední průmyslový inventář zdrojů a patříme mezi největší světové rafinerie, prodejce ropných produktů a výrobců chemikálií.

Je to jedna ze společností, která by měla být základem mého portfolia, držena na věky věků a není potřeba zkoumat příliš akutální hodnoty P/E, P/S, P/B i když i ty jsou nyní na celkem zajímavé úrovni. A například zadlužení Exxon Mobil je dokonce nejmenší ze všech ostatních firem z oboru. Nechci ale zase takovéto akcie začít nakupovat vyloženě v době kdy dosahují historických maxim. Využil jsem tedy alespoň menšího poklesu a přikoupil 2ks akcií této společnosti. Ještě 1.2.2018 byla hodnota $89 a já ji tedy koupil o 10 dolarů levněji. V této chvíli vycházel dividend yield již na slušných 3,89%.

Historie výplaty dividend sahá až do roku 1970 a graf těchto výplat je snad téměř ideální. Doufejme, že bude pokračovat ve stejném tempu i nadále. Obrázek jsem si vypůjčil opět ze serveru www.digrin.com:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *