Nákup 5 akcií Iron Mountain (IRM) za cenu $35,45 / kus

25 Zář

V září jsem navíc neplánovaně přikoupil další akcie a to firmy Iron Mountain (IRM).

Iron Mountain byla založená v roce 1951 a je světovým lídrem v oblasti služeb pro správu úložišť a správy informací. Důvěřuje jí více než 225 000 organizacím na celém světě a má síť s nemovitostmi o více než 25 milionech čtverečních metrů ve více než 1400 zařízeních a ve více než 50 zemích. Obchoduje a chrání miliardy cenných aktiv, včetně kritických obchodních informací, vysoce citlivých dat a kulturních a historických artefaktů. Řešení, která zahrnuje správu informací, digitální transformaci, bezpečné ukládání dat, bezpečné zničení, stejně jako datová centra, cloudové služby a skladování a logistiku umění, pomáhá zákazníkům snížit náklady a rizika, dodržovat předpisy, obnovit se před katastrofou a umožnit více digitálního způsobu práce.

Mimo jiné Iron Mountain působí již 12 let i v České republice a lze si spoustu informací pročíst i v češtině –  www.ironmountain.cz.

 

Mapa a obory působnosti k 31.12.2017

(zdroj – web z stránky Iron Mountain)

Fortune 1000 firem – je seznam vedený americkým obchodním časopisem Fortune. Je to 1000 největších amerických společností, které jsou seřazeny dle příjmů. Vedeny  jsou jen společnosti, které jsou ve Spojených státech založeny nebo oprávněny podnikat a jejichž příjmy jsou veřejně dostupné. Tedy 95% těchto společností jsou zákazníky Iron Mountain.

 

Přehled příjmů za posledních 5 let  + předpoklad 2018

Upravená EBITDA (adjusted EBITDA) – upravený zisk před úroky, daněmi, odpisy a amortizací. Používá se k porovnání podobných společností a pro účely ocenění. Upravená EBITDA se liší od EBITDA v tom, že upravená EBITDA normalizuje výnosy a náklady, neboť různé společnosti mohou zacházet s každým typem příjmů a výdajů jinak. Standardizací peněžních toků a diskontováním anomálií, které se mohou objevit, upraveny nebo normalizovat, může EBITDA poskytnout užitečné srovnávací hodnocení při hodnocení více společností.

CAGR – je jediným relevantním měřítkem skutečné průměrné roční výnosové míry (Compound annual growth rate neboli složená roční míra růstu).

 

Z posledních akvizic a rozšíření společnosti:

  • červenec 2018 – zahájení výstavby na rozšíření datového centra ve Phoenix
  • červenec 2018 – otevření nového zařízení v Montaně
  • červen 2018 – vstup na chorvatský trh, koupě společnosti Arhiv Trezor, , která je poskytovatelem správy záznamů, bezpečné zničení dokumentů a bezpečnou přepravu
  • květen 2018 – rozšíření kapacity portfolia datových center koupí nizozemského datového centra  centra EvoSwitch za 205 milionů  € (235 milionů dolarů)
  • březen 2018 – koupě firmy Artex Fine Arts Services zabývající se přepravou a sběratelstvím uměleckých děl
  • prosinec 2017 – koupě OEC Records Management, poskytovatele správy záznamů, zobrazovacích služeb a ukládání médií mimo prostor -> rozšíření své působnosti v Indii. Akvizice přidá 16 zařízení v 10 městech a 3,6 milionu krychlových stop
  • prosinec 2017 – nákup datového centra IO v USA za přibližně 1,3 miliardy dolarů
  • listopad 2017 – nákup skladů v Číně  od společnosti Santa Fe Group

 

A samozřejmě k objevení a prvním náhledům na tuto společnost mě přivedl opět web investicnigramotnost.cz kde najdete již 2 články o Iron Mountain: první článek a druhý článek.

U REITS firem se sleduje především FFO (funds from operations = finanční prostředky z podnikání) a AFFO (adjusted funds from operations = upravené finanční prostředky z podnikání).  AFFO Iron Mountain ve výkaze neuvádí (tak pěkně jako Realty Income – O). Vytáhnul jsem tedy jen FFO z posledního ročního reportu přímo ze stránek firmy (pouze od roku 2015, neboť tehdy se stala REITS, předtím to byla normální společnost):

mil. USD 2015 2016 2017
FFO  (Nareit) $ 303 153 $ 331 311 $ 443 154
Počet vydaných akcií (v mil.) 212 118 247 267 266 845
FFO (Nareit) / na akcii 1,43 1,33 1,66

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *