Jsem akcionář !

31 Čvc

V pátek 28.7.2017 jsem se zařadil mezi akcionáře, neboť na účet holandské společnosti DEGIRO dorazilo tolik očekávaných 1200 CZK. Peníze se posílají klasicky na český účet, ale i tak převod trval pro netrpělivého skoro akcionáře dlouhé 3 dny.

Proč zrovna společnost DEGIRO? Odpověď je jednoduchá a tou jsou především velice nízké poplatky, podpora i platforma v češtině a je to společnost z EU. Možností je daleko více – Lynx nebo FIO, ale všude je buď nutný větší počáteční kapitál nebo neúnosné poplatky, které vzhledem k postupné investici budou hrát významnou roli.

Kurzy akcích jsem již několik dní předtím zkoumal a načítal ohledně toho spousty materiálů. Jak jsem ale následující dny zjistil, tak to stejně nestačilo a po zakoupení jsem se dočetl co vše jsem udělal špatně. V prvním okamžiku jsem se rozhodl, že budu kupovat akcie společností které jsou vzhledem k 10-20 předchozím letům na nízké úrovni a hlavně musí společnost vzhledem k ceně akcie vyplácet vysoké dividendy, tedy má vysoký Dividend Yield (DY), což je  finanční poměr, který udává, kolik společnost vyplácí z dividend každý rok ve vztahu ke své ceně akcií. Výnosnost dividend je vyjádřena jako procentní podíl a lze ji vypočítat vydělením dolarové hodnoty dividend vyplacených v daném roce na akcii akcií držených hodnotou dolaru jedné akcie.

Volba padla na společnosti:

 • CSI Compressco LP (CCLP), 1ks  – sektor energie, společnost je dodavatelem kompresních služeb a zařízení pro výrobu, shromažďování, přepravu, zpracování a skladování zemního plynu a oleje.
 • Frontier Communications Corp (FTR), 1ks  – sektor servis, společnost je poskytovatelem komunikačních služeb ve Spojených státech.
 • Frontline Ltd (FRO), 1ks  – sektor dopravy,  přepravní společnost zabývající se námořní dopravou ropy a ropných produktů.
 • Wheeler Real Estate Investment Trust Inc (WHLR), 2ks – sektor kapitálového zboží, realitní investiční společnost. Společnost se zaměřuje na získávání a řízení maloobchodních nemovitostí se zaměřením především na kotvené obchodní centra.

Tato strategie nebude ale nejlepším způsobem. Hlavní rizika jsou:

 • proč přesně akcie klesají
 • dividend yield může rapidně za pár měsíců klesnout nebo dividendy mohou přestat vyplácet úplně
 • firmy mohou nakonec i zkrachovat a přijdu o celý vklad
 • kromě Frontier Communications jsou to poměrně mladé společnosti – níže zobrazené grafy jsou nastaveny na MAX

 

Zřejmě nyní není vhodná doba na nákup velkého počtu akcií, neboť většina společností z indexu S&P 500 (index amerického akciového trhu založený na tržních kapitalizacích 500 velkých společností, které mají akcie kótované na burze NYSE nebo NASDAQ)  atakuje svá maxima a neustále se hovoří o korekci která může být podobná té co se stala v roce 2008. Bohužel někdy začít musím a proto jsem třeba nekoupil akcie společnosti Johnson & Johnson jejichž graf vypadá například takto (DY 2,55%):

 

Pro zjištění jak a kdy budou vypláceny dividendy jsem si dovolil použít šikovný web  Digrin , kam naťukáte svoje portfolio a máte přehled kolik obdržíte nebo jste obdrželi dividend. Očekávané dividendy jsou jen odhadnuté a skutečnost se může lišit, ale už nyní se těším že v září vydělám první akciový dolar:

Závěr:

 • poplatek za nákup 1-2 akcií je 13,12 CZK – toto bude bohužel dost zásadní, raději každý měsíc koupím několik kusů akcie jedné společnosti, než takto nesmyslně 4 různé a platit 4x poplatek !! Holt chybama se člověk učí, plně mi to došlo až při psaní tohoto příspěvku.
 • na dražší akcie to v začátku nebude ani omylem, 2000 CZ = cca 87 dolarů a za to si nekoupíte spousty akcií (třeba výše ukázaný Johnson & Johnson jehož hodnota je $132,84) .  Buď 1 měsíc bez nákupu nebo při mimořádných vkladech se soustředit na dražší tituly.
 • zatím cílím na USA akcie, které vyplácejí dividendy čtvrtletně – nejsem moc trpělivý a čekat celý rok než přijde dividenda u většiny CZE akcií se mi nechce. To čtvrtletní připisování bude mít i psychologický efekt ve smyslu toho, že se něco děje, neboť později se každý měsíc na účet připíše zisk.
 • stav účtu k 31.7.2017 není moc optimistický, ale dal se předpokládat: 1127 CZK tedy mínus 73 CZK, přehled akcií můžete vidět na obrázku níže… po odečtení poplatků a dalším poklesu jsou krásně rudá. I tak jsem během dne nakoukl do platformy asi 10x 🙂

Akcie které jsem koupil budu samozřejmě sledovat a uvidím co se bude dít. Třeba na mě sedne nováčkovské štěstí a akcie zhodnotím lépe než dividendy. I tak bych chtěl částečně, alespoň v začátku, v portfoliu držet akcie s lepším DY, neboť dividendové akcie všude doporučované mají DY většinou kolem 4%. Ve zatím výhledu jsou:

 • Vodafone Group PLC ADR (VOD)
 • Target Corporation (TGT)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *