Investice v srpnu, vklad na Via Invest přes Revolut, co se děje na Mintos, plán nákupu akcií v září

30 Srp

V srpnu jsem investoval celkově 4 546 CZK, což je opět o něco více než jsem si stanovil jako cíl (přesněji o +463 CZK). A to jsou jen peníze, které jsem vložil ze svého konta. Nejsou v tom započítané dividendy a úroky z P2P půjček. Pokud bych do toho započítal i tyto položky, tak jsem investoval celkově 4862 CZK  (+224 CZK akcie, +92 CZK P2P). A tato hodnota se bude neustále navyšovat, s tím výhledem, že později bude možno vlastní vklady snížit a stále udržím naplánovaný vklad.

Provedl jsem vklad 1546 CZK (60€) na Via Invest, opět přes službu Revolut, o které jsem informoval v tomto článku a opět jako v případě vkladu na Mintos  byla rychlost úžasná. Vklad jsem zadal v pátek 24.8 v 14:45 a platba byla na kontu u Via Invest připsána v pondělí 27.8. v 8:38.  Tedy žádné EURO platby přes banku s poplatkem 20 CZK, v nevýhodném kurzu a dobou trvání převodu 2-3 dny. Mohu tedy jedině doporučit.

Mintos – tak zde dochází k nepěkné situaci a tou je nedostatek půjček do kterých jsem chtěl investovat. Tedy co nejkratší dobou trvání (do 3. měsíců) a pokud možno s úrokem nad 10%. Takovýchto půjček, pokud nechci investovat pouze do 3. firem (ještě ne příliš kladně hodnocených) je v podstatě NULA. Může za to masivní výkup půjček poskytovatele Mogo, který začal od 13. července vykupovat své úvěry. Později se k němu přidali i další společnosti a výsledkem je, že chytnou půjčku za 9% je zázrak. Musel jsem tedy auto invest nastavit od 8.8% a delší dobu splácení až na 12 měsíců. Z toho důvodu jsem vybral i „důvěryhodnější poskytovatele“ a to na základě ratingu EXPLORE P2P v kombinaci s nově zavedeným ratingem samotného Mintosu o kterém informují ZDE.

A nakonec se blíží nový měsíc a již nedočkavě vyhlížím novou firmu kterou vložím do svého portfolia. Nejprve jsem zase „spekuloval“ a přemýšlel, že zakoupím společnost OMI (Owens & Minor, zdravotnické služby), jejíž akcie klesají a dividendový výnos přes 6% je tak strašně lákavý. Jen jsem nakonec usoudil, že takových „menších“ firem mám v portfoliu již více a proto bych se měl zaměřit opravdu na větší společnosti. Volba bude mezi dalším cigaretovým monstrem Philip Morris International (PM) a nebo kanadskou firmou, která je lídrem v rozvoji a udržování energetické infrastruktury v Severní Americe TransCanada Corporation (TRP).

9 odpovědí na “Investice v srpnu, vklad na Via Invest přes Revolut, co se děje na Mintos, plán nákupu akcií v září

 1. nice, tiez som pokukoval po kanadskych bankach, ale myslim, ze tam boli vyssie poplatky, nie? este ked si minule pisal, ze sa plati aj nejaky poplatok za burzu.

  • Ahoj, já nejprve v tom příspěvku napsal Royal Bank Canada, ale pak jsem si uvědomil, že ti mají dividendu až v říjnu, tak jsem to změnil na „dopraváky“ TRP. Ale to je jedno, i toto je kanadská firma. Poplatek za burzu navíc nebude, protože většina těch kanadských firem je kótovaná na NYSE burze. Když si v DEGIRU dáš vyhledat ISIN firmy TRP CA89353D1078, tak ti to najde na burze v Torontu, NYSE i Frankfurtu. Tedy předpokládám, že se jedná o normální akcie a žádné např. ADR certifikáty.

   Jinak nevýhoda dle mě je, že daň z dividendy bude stržena kanadská – tedy 25%, oproti americké 15%

 2. Ahoj,
  Z Kanady mám 4 společnosti, a to ABX, BNS, ENB, TRP, 2 u Fia a 2 u Lynx. Vše nakoupeno za americké dolary na NYSE, daň z dividend = 15%. TRP a ENB považuji v současné době za zřejmě nejlepší potrubáky v Severní Americe.

  • Ahoj dík za info a tipy firem co držíš. Hned je jdu omrknout a jsem rád, že vyhlédnuté TRP je kladně hodnoceno.

  • tak DEGIRO strhává u kanadských firem opravdu daň 25%, akcii mám koupenou za americké dolary na NSY burze, ale dividenda přijde v kanadských dolarech:

   31/10/2018 Dividenda TransCanada Corporation CAD 2,76
   31/10/2018 Daň z dividendy TransCanada Corporation -CAD 0,69

 3. A tiez som sa pozrel na mintos asi po roku, a mal som 2/3 vkladu neinvestovaneho 😀 och, takze som znizil percenta, pridal firmy s buybackom a rozsiril datum taktiez na 12 mesiacov. Neocakavam, ze tie peniaze budem hned potrebovat, tak 12 mesaicov je este ok. S bondorou je to vyberanie horsie, hlavne pre chybajuci buyback.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *