Zisk za listopad, výhled prosinec

3 Pro

V listopadu byl celkový zisk 417 CZK,  dle jednotlivých investic to vypadalo takto:

Akcie Via Invest Mintos
316 CZK 63 CZK 38 CZK

 

V listopadu jsem pouze nakoupil dvě akcie DUKE ENERGY (DUK), což jsem jak vidíte ještě nestihl ani sepsat. Nějak nestíhám a to tak, že se mi ani nepodařilo vložit peníze do Mintosu (hned jsem si dal facku). Hrubě nestíhám a před koncem roku to nebude o moc lepší.  Investice tento měsíc tedy činila pouhých 2500 CZK.

Díky změně strategie se Mintos opět začíná oproti dvěma předchozím měsícům trochu rozjíždět.

Velké dilema co začínám řešit je, zda nebudu všechny své investice vést v EUR měně. Hlavním důvodem se stala nyní změna u DEGIRO, které musí zrušit CZK fond a vše bude nově vedeno v EUR. Díky tomu že v české koruně v podstatě neinvestuji by to asi bylo rozumnější, obzvláště s výhledem toho, že jednoho dne naše zemička možná euro i přijme. Nebo alespoň paralelně že bych vedl obě měny dohromady. Aspoň bych to nyní neměl tak složité, jako vše překopávat poté za X-let zpět.

 

Akcie – přehled vyplacených dividend (již po zdanění):

Datum Akcie USD CZK
01.11.2018 AT&T 8.5 192.32
15.11.2018 OHI 2.8 64.12
15.11.2018 ABBV 1.63 37
16.11.2018 O 0.93 21.13
16.11.2018 MAIN 0.66 15
14.52 329.57

Minule jsem vypsal tabulku firem, které zvýšili dividendy a radoval jsem se, že snižování dividend jsem se vyhnul. Tak jsem to přivolal, protože L BRANDS (LB) ve čtvrtletní zprávě oznámila, že představenstvo společnosti uvažuje příští rok o snížení dividendy na polovinu. Oficiální informace (google překlad):

Po rozsáhlém přezkumu plánuje představenstvo snížit běžnou roční dividendu společnosti na 1,20 dolaru z 2,40 dolarů v současné době, počínaje čtvrtletní výplatou dividend, která má být vyplacena v březnu roku 2019. Plánované snížení bude mít za následek výplatní poměr dividend, který je více v souladu s dřívější praxí společnosti a výnos z dividend v souladu s příslušnými srovnávacími výsledky. Přibližně 325 milionů dolarů v hotovosti, které budou navíc z důvodu snížení dividend, bude využíváno především s cílem přispět ke snížení zadluženosti rozvahy společnosti v průběhu času.

Nejprve jsem začal ihned panikařit a díval se na cenu. Kdybych akcie firmy prodal, tak bych na nich i něco málo vydělal (aktuálně +436 CZK), ale poté jsem se uklidnil a vzal to trochu jinak. Prodeje oproti roku 2017 se o hodně zlepšili. Snížit výplatní poměr (payout ratio) a snižovat dluh jsou určitě dobré kroky, které do budoucna můžou mít pozitivní vliv na cenu akcií a tím pádem i pro mě na daleko větší zisk při prodeji akcií. Když se dívám na graf, tak akcie měla maximální cenu $93, tedy není zas takové scifi, že bych je nemohl za pár let prodat za dvojnásobnou cenu. Roční zisk i po snížení si myslím pro mě bude stále zajímavý – viz. následující tabulka:

Nákupní cena akcie $ 32 Dividenda současná Dividenda snížená
$2.4 $1.2
Roční zisk (dividend yield) 7,5% 3,75%

Jak jsem si od svého prvního nákupu akcií všiml, firem vyplácejících stabilně dividendy nad nějakých 7% je opravdu málo. Realitou je tak 2-5%, kdy horní hranice už je poměrně slušná. Vyšší zisky už zavání nějakým průšvihem 🙂


Výhled na prosinec

Provedu zpožděný vklad do P2P – Mintos. Z akcií mám v hledáčku navýšit buď akcie Altria (MO), protože to je jedna z mála akcií, kde mám nákupní cenu vyšší než je současná a to o 15%. A nebo případně budu diverzifikovat společností Philips Morris (PM).

2 odpovědi na “Zisk za listopad, výhled prosinec

  1. Ani som si nevsimol, ze LB bude znizovat dividendu. To je moja druha najvacsia pozicia a to som -7% v strate. Ale na druhej strane pri 7% dividende to nie je deal breaker.

    Poslednu kupu MO mam v tejto cenovej hladine, takze zatial nedokupuje. Cital som dnes, ze MO asi kupi nejaku spolocnost, a cena tej spolocnosti stupla o 15% ten den 😀

    Inac mam za sebou prvy predaj. AFSI. Bol to nedobrovolny predaj, len mi prisiel mail z degiro a ja WTF. ale aspon na tom nie som v strate – https://globenewswire.com/news-release/2018/11/27/1657877/0/en/AmTrust-Go-Private-Transaction-Receives-Regulatory-Approval.html

    prvy nakup som mal na $18.66 a posledne dorovnavanie cost basis na $9. Pokial si dobre spominam, kupil som ju len preto, ze mi to vyhodil filter na digrin.com 😀 uz take veci nerobim, pozeram viac info o spolocnosti. Ale mozno si to mylim s ADM.

    • já mám u každé firmy napojen odběr newletterů. Když je výsledková sezóna tak je to teda už teď pěkná dávka emailů a to těch firem ještě moc nemám 🙂 Ale čtvrtletní reporty vždycky aspoň prolítnu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *