Přehled příjmů z investic – únor 2022

20 Bře

Předem se omlouvám za zpoždění, netušil jsem, že někteří z Vás na tuto zprávu čekají hned z kraje měsíce. Snažím se alespoň co nejdříve aktualizovat čísla co jsou v menu stav investice. Mě osobně to tedy přijde již trochu nuda :/

Zisk z investic v únoru byl „pouhých“ 2 548 CZK (101,95 EUR).

Dle jednotlivých investic to vypadalo takto:

Akcie Mintos Robo.cash
CZK 1 524 517 507
EUR 60.98 20.68 20.29 

 

Akcie

Vklad i nákup jsem provedl u brokera DeGiro – 9 000 CZK (369 €) u Interactive Brokers jsem neprovedl žádnou změnu. U DeGiro brokera tentokrát zaúřadovaly každoroční roční poplatky za využité burzy a to v hodnotě 5 €.

Změny v investičním portfoliu:

  • Nákup 12 x BHP Billiton za cenu 67,65 USD  (BHP, ISIN: US0886061086)

Toto musím trochu rozvést, protože se stalo následující: „Investoři skupiny BHP Group (BHPB.L) v Londýně a Sydney schválili plány na zrušení duální kotace těžařské společnosti ve prospěch hlavní kotace v Sydney. Více než 97 % investorů hlasovalo pro tento plán na schůzi akcionářů společnosti v Londýně.“

Pro mě to znamenalo, že došlo ke změně ISIN kódu a i zrušení kotace na XETRA burze. DeGiro dané akcie převedlo pod novým ISIN kódem (AU000000BHP4) na burzu ve Frankfurtu. Nutno podotknout, že tato změna proběhla zdarma. Ovšem je to další burza, u které musím zaplatit 2,5€ / rok (naúčtováno v březnu),  ale hlavně transakční poplatky na této burze nejsou nejlevnější a tak nepočítám na ní s nákupem dalších akcií. Rozhodl jsem se tedy akcie na frankfurtské burze prodat (poplatek za prodej 4,4 €) a nakoupit jako ADR certifikát na NYSE burze.

BHP tento měsíc mělo ex-dividend day a já vlastnil 12 akcií na XETRA burze. Nakoupil jsem tedy 12 certifikátů ADR (1 certifikát = 2 akcie) a tím jsem svoji pozici v BHP zdvojnásobil.

Informace o ADR certifikátech těchto větších společností většinou má pod palcem banka J.P. Morgan, tedy část informací lze najít na stránkách adr.com. Zde se dozvíte kolik akcí je 1 certifikát – Ratio (DR/underlying) 1 : 2. Bohužel o poplatcích se tam toho moc nedozvíte -> záložka FEES je i v případě certifikátů NGG (NATIONAL GRID) prázdná a přitom při výplatě dividend je strženo 0,01 USD / certifikát. Tedy v případě BHP se nechám překvapit, ale i tak bude poplatek určitě menší, než ten za další burzu.

DeGiru nic nevyčítám (snad jen že mohli poslat dopředu nějaké info), ale investor by to měl sledová sám a mohl jsem tuto změnu udělat dříve než nastala. Vyhnul bych se tak poplatkům v hodnotě 6,9 €.

 

Mintos – zde se do příjmu promítá konflikt Rusko – Ukrajina. Když jsem se podíval na začátku měsíce, kolik půjček mám v Ruské federaci, tak jsem se zhrozil neb jsem uviděl sumu 1 200 €. Obratem jsem v panice všechny půjčky umístil na sekundární trh (nutno podotknout že bez slevy) a vypnul jsem všechny půjčky do Ruska. Když se podívám nyní s odstupem času (3 týdny), tak mám v Rusku 640 €. Což i tak by v případě odpisu znamenalo víc, než jsem doposud na Mintosu získal. V mém případě je to 561 €. Tzn nyní už mi stejně nezbývá nic než čekat :/

robo.cash

Ten již v zisku dohnal Mintos a tipnul bych si, že další měsíc již bude před ním, byť  v něm mám zainvestováno o cca 1 000 € méně. Úrok dosahuje aktuálně průměrně 9.71% a nejspíše tam v nejbližší době sumu 1000 € ještě pošlu, aby tam bylo stejně jako u Mintosu.

Jedna odpověď na „Přehled příjmů z investic – únor 2022“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *