Přehled příjmů z investic – leden 2020

3 Úno

Zisk z investic v lednu byl 574 CZK (22,76 EUR).

Dle jednotlivých investic to vypadalo takto:

Akcie Via Invest Mintos Neo Finance
CZK 377 83 94 19
EUR 14,95 3,31 3,74 0,77

Celkový vklad v lednu byl  5 705 CZK (225,31 EUR).  Do akcií 5000 CZK (197,31 €) a Via Investu 705 CZK (28 €)

Příjem se zase téměř nezvedl, ale ani nesnížil jak jsem očekával, neboť poplatek za obchodování na burzách za celý rok, což činní 126 CZK (5 EUR) se na platformě odečetl až v únoru.

Do akcií jsem vložil o něco více peněz, abych mohl nakoupit další evropské akcie na XETRA burze a těmi byla první finanční instituce, konkrétně španělská banka Banco Santader (SAN). Nakoupil jsem 55 akcií za cenu 3,7915  EUR,  ISIN symbol na XETRA burze je ES0113900J37. Předpokládaný dividendový výnos by měl být 5,8%. Banka působí ve více státech světa, není to jen lokální španělská banka, jen se špatně odhaduje ex-dividend day, který měl být v lednu a nakonec to vypadá, že bude v únoru a výplata až v květnu.  Na webu sice již oznámili pěknou dividendu 0,13 EUR, ale co jsem tak pochopi ještě to není schváleno. Na příjmu z dividend se to tedy projeví později, ale důležité je, že dividendový vláček se rozjel.

V únoru zase uberu plyn a přikoupím 2 akcie Royal Dutch Shell, které již v portfoliu mám. Ropné firmy  jsou pod tlakem (koronavirus – pokles ceny ropy – slabší výsledky firem) a ceny padají u všech. U XOM doufám bude ještě příležitost neb mám průměrnou nákupní cenu daleko vyšší.

24 odpovědí na “Přehled příjmů z investic – leden 2020

 1. Mohl bych poprosit o ISIN symbol u Royal Dutch Shell. Popřípadě na jaké burze se obchoduje. Děkuji

  • Ahoj, já mám akcie RDSb (britský domicil) koupené na NYSE burze, ISIN US7802591070. Pozor, na DeGiro se tento ISIN obchoduje i na burze Frankfurt (FRA) a v případě RDSb se jedná o ADR certifikát – ne přímo akcie. Jinak většinou lidi kupují přímo akcie na XETRA burze za eura, pak je ISIN: GB00B03MM408. Opět nutno vybrat správnou burzu XET, neboť se ochoduje na více evropských burzách včetně Londýna. Jako pomocník při hledání se mi osvědčila tato stránka: https://www.investing.com/equities/royal-dutch-shell-b-plc

   Po vyhledání firmy je pod jejím názvem výběr z burz kde se tyto akcie obchodují – v případě Royal Dutch Shell se tam navíc motá i klon A, tak je to trochu nepřehlednější. Po výběru burzy pak na pravé straně vedle aktuální ceny vyskočí tabulka kde je uveden ISIN.

 2. Ahoj, zeptám se asi jako blbec, ale jak u Degira zjišťuješ stav investic na konci měsíce? Nemůžu najít nějaký výpis kde je stav/vývoj k datu.

  • Klidně se ptej jako blbec, já jako blbec odpovím 🙂 Aktuální stav najdeš zde: https://www.cestaslona.cz/aktualni-stav-investice/ , první sloupce vklady (CZK, EUR), druhé sloupce hodnota portfolia, v čemž jsou započítány i dividendy. Ano není tu přesně samostatně jen Degiro – eviduji to, ale nepřijde mi to nějak extra důležité. U akcií (oproti P2P) ta hodnota portfolia lítá nahoru a dolů, většinou nezávisle na tom jak se firmám daří. Ale jestli myslíš to, že někde sleduji, že akcie A, B nebo C klesla daný měsíc o 100 euro, tak to opravdu nesleduji. Tedy vlastně sleduji, ale jen proto, když se dívám na další měsíc a vím, že některá z mých akciích má ex-dividend day, jestli bych nemohl přikoupit. Od toho je v DeGiro u každé firmy BZ – bod zlomu, tedy průměrná cena za jakou jsem všechny akcie dané firmy nakoupil. To je vlastně podstata DGI investování – nesleduji ani tak cenu samotné akcie, která je ve většině případů stejně závislá na tom, jak ji vnímá trh (spekulanti a různí analytici) , ale jestli je dividenda udržitelná a vyplácí ji. Mě totiž bude zajímat, kolik mi akcie měsíčně hodí na dividendách, než jakou mají aktuální měsíc cenu. Osobně si myslím, že v té době bude cena samotných akcií několikanásobně vyšší než dnes. A teď nevím jestli jsem vůbec odpověděl na otázku co jsi se ptal 🙂

   • Tak, částečně 🙂 Chtěl bych si namalovat gráfek, jak lítá hodnota portfolia. Tzn. posledního dne v měsíci znát hodnotu portfolia. Jenže jak zjisitit hodnoty ke konkrétnímu datu? Začal jsem s investicemi před dvěma měsíci a zatím se rozkoukávám.

    • Však v DeGiru je hodnota portfolia. Akorát se musíš přihlásit a podívat se přesně v ten den. Pokud to ten den nestihneš, tak budeš muset zpětně k danému dni zjistit ceny všech akcií a vynásobit je počtem co jsi v ten den vlastnil.

     • Jo, tak to jsem právě myslel, že jde dělat nějak jednodušeji. Díky za odpověď 😉

     • Tak mi to nedalo a koukal jsem ještě na to a když jsi v DeGiro v portofliu, tak vpravo nahoře nad tabulkou je EXPORTOVAT. Tam si můžeš vybrat datum ke kterému to chceš a tím lehce získáš hodnotu portfolia k danému dni. Asi jediná možnost, žádný graf nebo něco takového k určitému období jsem nenašel.

 3. Ahoj, mám Degiro a chtěl bych nakoupit akcie RDSb na burze Xetra. Např. 14 akcií za 23,70 a hodí mi to hlášku ,,Nejhorší možná exekuční hodnota (včetně transakčních poplatků) této objednávky činí 665.98 EUR,, to mi přejde opravdu moc 🙁 To jsou poplatku tak vysoké? Když si to hodím do jejich kalkulačky, tak to vypočítá 55 Kč transakční náklady a 60 Kč poplatek za obchodování na burze. Jako cca 300 EUR za poplatky je moc. Kde dělám chybu. 🙂

  • Ahoj a dáváš normálně LIMIT ORDER -> vyplníš cenu -> počet ks a sečte se hned nějakých 331,8 EUR. A pak vyskočí tahle částka? Asi bude potřeba dotaz na DeGiro, protože moc netuším. Poplatky jsou jak píšeš 2,08€ nákup, 2,5€ burza. Sem zkusil a mě to vypíše chybu dobře: Přesáhl/a jste Váš Volný prostor. Nejhorší možná exekuční hodnota (včetně transakčních poplatků) této objednávky činí 333.9 EUR, zatímco Váš volný prostor je 9.1725 EUR. Pokud se jedná o Market objednávku, pak byla zablokována z důvodu nejhoršího možného scénáře exekuce. Jelikož u Market objednávky není cena předem stanovena, musíme brát do úvahy náhlou změnu ceny mezi časem, kdy zadáváte objednávku, a časem, kdy je objednávka vypořádána. Pokud je toto Váš problém, zkuste prosím zredukovat množství u Market objednávky nebo zadejte Limitní objednávku.

    • jj ta limit order je lepší, aspoň se to nemůže koupit za nesmyslnou cenu. Na druhou stranu, když máš cenu třeba 23,7 a do limit order dáš 24, tak se to nakoupí za 24 samozřejmě. Tak nastavím jen o trochu vyšší tu cenu, protože většinou chci nakoupit hned. Zadám objednávku a pak o desetinky upravuji, abych zbytečně zase nepřeplatil třeba 0,3 eura. I když ve výsledku ten rozdíl nákupní ceny po 20-ti letech to je fakt o ničem 🙂

   • Limit order -> ty zadáváš, že ti nevadí nákup za 24.. to se podle mě umístí na trh a ten to za tu cenu koupí (proč by ti to někdo prodával za nižší cenu, když tobě 24 nevadí – možná tu exekuci pozdrží sám broker a vypořádá ti ji až dojde k 24). Tahle objednávka se používá dle mě hlavně pokud je cena vyšší, očekáváš pokles, takže dáš 23 a jakmile to tam dojde, tak se za tu cenu nakoupí. Proto tam takovou cenu nezadávám, ale můžeš to zkusit, já si to několikrát potvrdil a funguje to tak. Taky jsem se divil že jsem dal limitku o půl dolaru výše a koupilo to přesně za tu zadanou cenu a ne aktuální… a nebo to prostě udělá broker a vezme si ten rozdíl – tím mu dáš vydělat.

   • Market price – samo DeGiro píše: Tímto příkazem umístíte objednávku pro vypořádání za současnou nejlepší možnou cenu. To může být nezbytné, pokud v každém případě chcete, aby Vaše objednávka byla vypořádána. Nicméně u méně likvidních produktů, může být objednávka vypořádána za horší cenu, než kterou jste očekávali. Proto důrazně doporučujeme, abyste u tohoto druhu objednávky byli velmi obezřetní.

    Takže pokud ti to nakoupí o 100% dráž, tak nebudeš moct říct ani popel a proto tam mají asi i tu informační hlášku o max. ceně jak měl přispěvatel – asi tam nějaký blok na 100% ceny mají sami o sobě nebo se vypočítá na základě tvého zůstatku na účtu.

    • aha…zajímavé. Já začal degiro používat asi před měsícem. Ale z ebrokeru od Fio banky kde jsem nakupoval český akciie mám zkušenost že jsem zadal limit order na nějakou částku a pak sem se divil že se to nakoupilo levněji (o 0,50 CZK na akcii). Jeste jsem nekde četl že nekdo měl vytvořenou vícedenní limitní objednávku například ČEZ na 500 Kč a pak druhý den koukal že se mu nakoupil dokonce za 497 i když mel nastavenou limit price na 500. Tenhle případ se stal v závěrečný aukci, kde někdo nakoupil velké množství akcíí.

     • ten první příklad byl vlastně že jsem chtěl zadat příkaz na aktuální cenu tak jsem zadal například limitní cenu 480 Kč ale než j sem jí odeslal tak se cena snížila na 479,5 a mě to i za tu cenu nakoupilo.

      ten druhý příklad je kravina, sorry, bylo to jinak, napsal jsem kravinu. Nekdo měl vícedenní objednávku na limitní cenu 497 Kč …celý den se kurz plácal lehce nad 500 Kč a v závěrečné aukci nekdo nakoupil obrovský množství a ono tu uspokojilo tu vícedenní objednávku za 497 Kč.

     • pořád si na tom líp. Já jsem ebroker Fio vůbec nepochopil tak jsem hledal něco pro blbce jako jsem já 😀 Ve výsledku mi to možná i pomohlo se vyhnout poplatkům na Fio za USA akcie.

 4. a na Degiru jsem provedl asi zatím cca 10 nákupů. Když chci nakoupit hned tak dám market price , většinou na NYSE je likvidita obrovská takže se nakoupí za aktuální cenu. Pokud dávám limitní cenu, což dávám asi častěji tak dám cenu o trochu nižší a čekám že to tam doleze, nebo jako ty, upravím pak příkaz o desetinky.

  k tomu tvému výroku že zadáš limitku o půl dolaru výše než je aktuální cena….to je kravina ne? proč bys dával cenu vyšší než je aktuální?

  btw. jinak se těším na další článek co si přidal do portfolia za únor. To je masakr ty výprodeje. Škoda že už nemám žádnou hotovost…bohužel jsem velkou částku nalil do českých akcíí v prosinci a lednu, kde se taky ted projevila velká korekce.

  • JJ tu limitku jsem dával vyšší, protože jsem byl strašně nedočkavej a chtěl aby se to ten den opravdu nakoupilo 🙂 ale už se pomaličku učím – stejně když dám cenu stejnou nebo nižší, tak během toho dne by to stejně sežralo (nakoupilo). A taky mě právě vyléčilo to, že když dám o půl dolaru vyšší tak ji respektují a nakoupí za ni. Market price u likvidních titulů asi problém nebude, ale zase pozor – kdyby byli „svině“ a nakoupili ti to za cenu o 10 dolarů / akcii vyšší, tak co můžeš reklamovat? podle mě vůbec nic. Já jsem prostě opatrnej. Nákupy v únoru byly ještě před propadem, jsem byl tento týden když to začalo padat na dovolené, proto odpovídám až teď. Ale přikoupil jsem: Nákup 2x ROYAL DUTCH SHELL PLC@52,52 USD (US7802591070) + bonus Nákup 10x IMPERIAL BRANDS PLC LS-10@22,36 EUR (GB0004544929)

 5. Taky jsem zvědavý na report za únor. A taky doufám, že to nepřeroste v něco globálně horšího.

  • ať přeroste, vadí nám to? Bych si třeba koupil Microsoft za 100 dolarů nebo jiné podobné firmy které mě štvou tou cenou. Dividendový výnos 2-3% procenta v době nákupu je mi totiž strašně málo, když lze koupit podobné s 5-8%. Ale zase se jedná o stejné sektory pořád -> cigarety / ropa a tyto sektory v mém portfoliu tím začínají značně dominovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *