Přehled příjmů z investic – červenec 2023

6 Srp

Zisk z investic v červenci znamenal pro změnu pád na zem 2 483 CZK (103,84 EUR), čímž jsem pokryl 3,9% měsíčních životních nákladů.

Dle jednotlivých investic to vypadalo takto:

Akcie Mintos Robo.cash
CZK 1 507 832 144
EUR 63,02 34,79 6,03

 

Akcie

V červenci naopak bída. Hodně firem se s výplatou pololetních dividend vešla do předchozího měsíce června. Budu muset navýšit počet akcií vždy před tímto nejslabším měsícem, aby ten rozdíl příjmů z dividend za jednotlivé měsíce nebyl tak obrovský.

Na Interactive Brokers jsem přikoupil následující titul = tedy se jedná o VKLAD:

 • 33x CTP NV za cenu 12,4 EUR / ks = 409 EUR = 9 784 CZK

Zase jedna firma z Evropy. V podstatě takový REIT – síť  obchodních parků ve střední a východní Evropě. Má jasně nastavenou dividendovou politiku 70 % – 80 % z EPRA EPS ve výši 0,72 EUR pro rok 2023. Výplata 2x ročně tedy cca 0,54 EUR / akcie.

Na DeGiro jsem poté přikoupil z dividend tento titul:

 • 16x GSK PLC za cenu 16,01 EUR / ks  = 256 EUR = 6 124 CZK

U DeGira bych se lehce zastavil – osobně mi s ním začíná docházet, co se týká poplatků, trpělivost. Nákup, který jsem tento měsíc provedl 4,95€ (XETRA), 2,5€ za burzu, zdanění CAD dividend 25%, zrušení tuny ETF (chybějící KIID – dobře za to nemůžou, ale jsou brokeři co to neřeší). Dle mě od té doby co to koupili Němci to jde opravdu do kopru. Komfort pro mě jako zákazníka totiž zůstal na stejné úrovni, jako když byly poplatky naprosto jinde.

Když to porovnám – začínám dost intenzivně zvažovat přehození tohoto portfolia k XTB. Ti do toho začali docela šlapat – odhadem tak 2-3 roky zpětně. Předtím neměli třeba W-8BEN, neměli tuším ani klasické akcie jen cfd. Nyní tuna materiálu – viz jejich komentáře k výsledkům různých firem, k trhu obecně (asi většina se zpožděním je i zdarma), podpora v CZ, nákup bez poplatků (je ve spreadu, ale přijde mi tedy daleko snesitelnější než to co produkuje DeGiro).

Celkově to vnímám tak, že jeden broker se snaží dělat i jinou práci (takovou omáčku) okolo pro zákazníky. U DeGiro mi přijde že jen chrápou – v podstatě vidím jejich aktivitu jen v rámci úpravy poplatků a házení klacků pod nohy, kde jsou naopak velice aktivní :/ Jak to vidíte Vy ?

 

Mintos a robo.cash

 • žádné změny, robo.cash nějaké drobáky generuje, ale neukončují se půjčky. Tudíž tam je nyní k vybrání cca 440 EUR. Ještě to nechám do půlky měsíce a poté vyberu.

6 odpovědí na “Přehled příjmů z investic – červenec 2023

 1. Degiro me osobne taky hodne stve, v minulosti to byla treba nemoznost investovat do LMT, kdyz byla cena akcie hodne atraktivni, zduvodnovali to svym etickym kodexem, nasledovalo pak zavedeni “nulovych poplatku” pri obchodu s americkymi akciemi, to jim vydrzelo tusim, asi mesic nebo dva, nez zavedli jiny poplatek, ted platime za obchodovani s americkymi akciemi 2€ a kdyz si nedas pozor na prevod kurzu, tak te jeden obchod vyjde na 6€, jako se to stalo minuly mesic mne. To je uz opravdu palba. Takze taky zvazuju zmenu. Jak bys to provedl ty? Prodejem celeho portfolia a naslednym prevedenim zustatku nebo se pokusit nejakym zpusobem o prevedeni portfolia mezi brokery?

  • Ahoj, jj to omezování do čeho je pro mě vhodné investovat, to je další věc co mě štve. Prostě začínám mí Německa tak akorát dost a netýká se to jen brokerů 🙂 Postupně to přehodím stylem – prodat / koupit. Převedení mezi brokery by dle mě stálo majlant. Bude to chvíli trvat, udělám to vždy až po tříletém testu všech akcií dané firmy, abych nemusel danit.

   • Minulý týden jsem migroval na Interactive Brokers a akcie jsem převedl zdarma bez poplatku 🙂

    poplatek za nákup US akcií u IB je 1 USD, opce za 1 USD, výborné kurzy na převody měn, Degiro je proti nim třetí cenová…

    • Ahoj, zdarma? to je teda zajímavé info, jak si to dokázal? V ceníku mají: Převod portfolia z DEGIRO € 20.00 € za pozici + externí náklady…

     Jinak já IB mám, ale pořád chci mít 2 brokery. Vím, že vzhledem k velikosti mého portfolia je to asi zbytečné, ale prostě když jeden krachne, tak pořád budu mít půlku portfolia, ke které se dostanu. Pokud nekrachnou oba naráz že.

    • To by me taky zajimalo, protoze Degiro si dle ceniku uctuje hodne vysoke poplatky za prevod k jinemu brokerovi.

 2. Z degira som tiez odisiel, ked som sa stahoval z Ceska na Slovensko a poplatky na IB uz pre mna boli akceptovatelne. Bohuzial, pri predaju tych akcii som tak 200e zplatil pri poplatkoch.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *