P2P investice Mintos a akcie Duke Energy

10 Pro

Mintos

Jistě jste si všimli, že jsem v pravém sloupci zobrazil reklamu na Mintos. Nejen doprovodný text, který případné zájemce informuje o možnosti využít tzv. možnosti „cash back“ vrácení části investované částky – v tomto případě 1%, které dostanete nejen Vy, ale i já. Vedl mě k tomu tento článek, který jsem o Mintos na začátku investování sepsal a nyní jsem s překvapením zjistil, že jsem již získal nové uživatele této platformy, ale hlavně částka kterou jsem obdržel za Vámi investované částky je téměř ve stejné hodnotě, jako celá moje investice, kterou mám já sám u Mintosu. Tímto jsem chtěl touto formou uživatelům, kteří tento link využili poděkovat a ostatním jen říct, že banner který je bohužel dodáván samotnou platformou (nemohu ovlivnit text ani zobrazené procento zisku), se samozřejmě s realitou trochu rozchází. Což můžete sledovat na mém blogu.

Tímto nechci nikoho odradit, investice je to prozatím dobrá, jen je potřeba znát realitu a možná rizika. Nikdo přesně neví co se bude dít, až nastane nějaká finanční krize. Tedy alespoň to tušíme -> lidé přestanou hromadně splácet a hodně firem začne krachovat…. žádná „buyback garance“ (zpětný odkup) Vás již nezachrání. Proto preferuji co největší diverzifikaci portfolia (co nejvíce firem, v co nejmenší částce, na co nejkratší dobu). Určitě chápu, že je rozdíl takto řešit 300€ a 3000€. Budu proto rád pokud někdo s větší investovanou částkou se podělí se svými zkušenostmi buď do komentářů pod článkem nebo do samostatné diskuze na tomto webu.

Moje současné investice jsou shrnuty zde:

Nejvíce P2P investic mi nyní visí u firmy EBV finance, kde mi po změně strategie, naskákalo 8 investic na průměrně 5 měsíců. Hodnota portfolia je 289€, mám 18 půjček. Jinak počet firem, které nabízí půjčky je 34, ovšem díky nastaveným pravidlům pro investičního robota jich je pouze 10 (musel bych snížit požadovaný úrok a zvýšit dobu splatnosti půjčky).  Můj autoinvest je nastaven následovně:

 • měna EUR
 • úrok 9.0% – 18.5%
 • splatnost půjčky do 3 měsíců
 • investice do jedné půjčky 11.00 – 15.00€

Přehled celkové investice u Mintos za necelý rok:

Na tom je nejzajímavější to, že ze zisku 12.67€ je pouze 4.54€ splaceno v pořádku (obdržený úrok) a 8.13€ jsou výnosy z úroků při odkoupení zpět (tedy vykoupila to firma u které jsem investoval a dlužník nic nesplatil). Celková částka která byla odkoupena zpět je 839.19€.  Tak nevím jestli se nemám začít bát 🙂 V době kdy jsem investoval u druhé P2P platformy Via invest  taktéž přes robota a všiml jsem si spousty zpožděných půjček, mi bylo odpovězeno, že to je u takovýchto úvěrů normální.

 

Duke Energy – sekce pro investory

www.duke-energy.com

Proč se ještě vracím k listopadovému nákupu akcií Duke Energy. Ti z Vás pokud mě již nějakou dobu sledujete víte, že se snažím číst si reporty z oficiálních stránek dané společnosti a po zakoupení akcií se u každé firmy zaregistruji k odběru novinek pro investory. Jedná se o kvartální či roční reporty, výsledky prodejů, případně změny dividend a další takzvané SEC fillings dokumenty, kterých tedy může být opravdu spousta  – přehled zde na wikipedii.  A že toho teda chodí…

Na co jsem ale narazil u Duke Energy je to, že firma blokuje přístup na svůj web z jiných částí světa než je USA. Psal jsem si s někým z Duke Energy kdo má na starosti facebook a zde je odpověď:

Hello elephant, I’m sorry but our website is not open to international IP addresses for security reasons. If you would like to provide me with the address that you’re calling in reference to, I would be glad to provide you with a phone number where you can reach out to us. Thank you!

Dobrý den slone, je mi líto, ale naše webové stránky nejsou z bezpečnostních důvodů otevřeny mezinárodním IP adresám. Pokud byste mi chtěli poskytnout adresu kterou chcete zobrazit, budeme rádi, že vám poskytneme telefonní číslo, na které byste nás mohli kontaktovat. Děkuji!

Pro mě je to trochu nepochopitelné, protože takovou blbost dokáže dnes obejít každé 10-leté dítě. A telefonní číslo je mi s mojí úrovní angličtiny bohužel k ničemu – nebo že bych jim volal každý kvartál a někdo ochotný mi ho poslal na email?

Takže nyní jen návod jak to obejít pro internetový prohlížeč chrome.

 1. do google napíšeme vyhledávací fázi „obchod chrome“ – první odkaz by měl vypadnout tento https://chrome.google.com/webstore/category/extensions?hl=cs
 2. v obchodu si poté dáme vyhledat pouhé „hola“
 3. Nainstalujeme kliknutím na tlačítko – přidat do Chromu. Já již ho tam mám proto tam mám hodnotit, ale vidět je to na druhém nalezeném rozšíření. Ono samozřejmě není toto rozšíření jediné které to dokáže.
 4. Po nainstalování a restartu chrome se objeví ikonka vpravo nahoře, stačí na ni kliknout a nastavit Spojené státy. Není to opravdu složité a již můžete prohlížet komplet stránky Duke Energy. Opravdu trapná ochrana, která jediné co udělá, tak znepříjemní  přístup k informacím pro běžné uživatele. Nebo si snad někdo myslí, že hackera taková věc zastaví?

4 odpovědi na “P2P investice Mintos a akcie Duke Energy

 1. Ahoj Slone, mohl bych se Tě zeptat, jestli omezuješ robota při investování podle ratingu firmy? Já totiž ano (dal jsem tam jen A, A-), a průměrné procento mám teď 8,88% a průměrnou délku mám něco málo přes 7 měsíců. Tyhle věci by mi nevadily, ale vadí mi to, že mám méně firem (konkrétně jen 4 firmy)…

  • Ahoj, nene já jsem tam nacpal úplně všechny firmy. Ono ten rating se dle mě teda stejně stanovuje 1x za rok, když ty firmy vydají výroční zprávu, což podle mě může znamenat, že klidně z A ratingu bude najednou C. Ale toto se musím podívat jak to přepočítávají.

 2. Ahoj, nevíš jestli je možnost vložit/vybrat peníze na Mintos přes Skrill?
  Jinak přes BÚ by mělo jít u všech bank vložit na Mintos ne? (zatím jsem viděl screeny, kde byla jen Česká spořitelna)
  Díky ☺️

  • Ahoj, banku můžeš jakoukoliv, já posílal z Fio i Airbank. Jinak se Skrillem ti bohužel neporadím, ale vzhledem k tomu že mi berou platby z Revolut, tak by to snad mělo jít.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *