Jak jsem chtěl investovat na Robocash

20 Lis

Tento měsíc jsem se rozhodl, že rozšířím portfolio P2P portálů o další, dříve avizovaný Robocash. Novou platformu (založeno v únoru roku 2017), nabízející krátkodobé půjčky s úrokem 11-14%. Zaslání peněz z běžného účtu u FIO 3.11 (čtvrtek) proběhlo v pořádku, stejně jako u Viainvest, včetně poplatku +20 CZK za europlatbu. Jen doba než peníze doputovali na můj účet u Robocash byla nepatrně delší a to 3 pracovní dny 6.11 (pondělí). Ve stejný den jsem posílal vklad i na Viainvest a tato platba byla připsána ihned den následující 4.11 (čtvrtek).

Mezitím jsem tedy měl dost času nastavit na účtu autorobota, který dle nastavených hodnot bude investovat automaticky. Tento postup se v ničem neliší od většiny portálů co jsem viděl – tedy vybere úrokovou sazbu, velikost portofolia, co se má stát se ziskem (reinvestice, nechat si ho posílat zpět na účet), investovat jen do krátkodobých půjček. Vše nastaveno, v pondělí dorazila platba a radoval jsem se jak peníze začnou vydělávat.

Ejhle ouha. Přihlásím se v úterý, nemám zainvestováno do žádné půjčky. Ve středu to samé.. začal jsem tedy pátrat a zjistil, že sekce „Dostupné půjčky“ (Available loans) je jaksi prázdná (a tento stav trvá doteď 20.11)

 

Nejprve jsem tedy obratem napsal na podporu a došla následující odpověď :

As we have noticed the settings of your portfolio are perfectly fine. As the amount of loans has temporary decreased, the new available loans appear during the day, so the funds can be invested partially, and in different time for each investor. We sicerely apologize for the necessity to wait!

We are trying to solve this issue as soon as possible, that’s why the integration with Russia is planned in order to give the opportunity for investors to invest their funds in Russian loans. We can’t say the exact date, but we are trying to do that in the nearest future.

Volně přeloženo :

Nastavení Vašeho portfolia je v pořádku (myšlen autorobot, neboť jich můžete nastavit více). Objem úvěrů se dočasně snížil, nové půjčky se objevují během dne, takže je možné prostředky investovat jen částečně a v rozdílném čase u každého z investorů.

Tuto situaci se snažíme vyřešit co nejdříve, proto je plánovaná integrace s Ruskem kdy budete moci investovat své prostředky do ruských půjček. Nemůžeme říci přesné datum, ale snažíme se to udělat v nejbližší budoucnosti.

Závěr:

Peníze jsem na účtu ponechal celý týden a stejně nedošlo ani alespoň k částečnému zainvestování vložených peněz. Během té doby jsem měl čas projít internet a zjistit to, co jsem měl udělat předtím, neboť někteří uživatelé o této skutečnosti informovali již v říjnu. 13.11 jsem se tedy rozhodl peníze raději poslat zpět a do dnešního dne zpět na FIO účet nepřišli (20.11). Mohu se tedy možná těšit na první ztracenou investici.

Doplnění 22.11.2017

21.11. jsem kontaktoval podporu na chatu, co se děje s mým výběrem:

The min amount to be withdrawn from Robocash platform is 50 EUR, that’s why your 30 EUR are pending to be withdrawn at the moment. We can withdraw this sum manually to your bank account, will it be appropriate for you? Thank you for your reply! Tommorow your money will be transferred to your bank account.

Překlad:  Minimální částka, která může být vybrána z platformy Robocash, je 50 EUR, proto máte již v současné době vyřazeno 30 EUR. Tuto částku můžeme ručně poslat na váš bankovní účet, pokud je to pro Vás vhodné, Děkuji vám za vaši odpověď! Zítra budou Vaše peníze převedeny na váš bankovní účet.

A opravdu, nahlédl jsem do USER AGREEMENT (uživatelská dohoda), kde je uvedeno:

4.16. The User shall have the right at any time to submit an electronic request to ROBOCASH for repayment of funds, reflected in the User’s virtual account. The minimal amount for repayment is EUR 50 (fifty euros, 00 euro cents). In such case ROBOCASH shall ensure repayment of the funds specified in the request mentioned above to the User within 2 (two) business days after receiving the User’s request.

Překlad: Uživatel má kdykoli právo předložit společnosti ROBOCASH elektronickou žádost o výběr prostředků. Minimální částka pro výběr je 50 EUR (padesát eur, 00 eurocentů). V takovém případě ROBOCASH zajistí vrácení peněžních prostředků uvedených, ve výše uvedené žádosti, do 2 (dvou) pracovních dnů po obdržení žádosti od uživatele.

Dnes (22.11.) mám peníze na účtě. Komunikace a ochota Robocash, je tedy na výborné úrovni. Ostatně mi asi nemuseli těch 30€ vyplatit, když v podmínkách je 50€, což je moje chyba. Trochu nešťastné je, že platforma dovolí zadat výběr menší částky a poté se nic neděje. Peníze nemáte ani na účtě, ani v platformě. Celá zkušenost stála 40 CZK (poplatek za převod tam 20 CZK a platí se i za příjem peněz zpět 20CZK – u FIO banky). Bohužel dostupné půjčky zatím stále žádné, budu je ale sledovat a uvidíme zda se situace zlepší.

3 odpovědi na “Jak jsem chtěl investovat na Robocash

 1. Ahoj, zaujimavy blog, nieco podobne riesim aj ja 🙂

  Nebolo by lepsie namiesto mensich pravidelnych platieb ich posielat menej casto a vacsie sumy (to sa tyka aj akcii aj p2p co som rychlo presiel clanky). Taktiez miesto fio platby pouzivat revolut.com alebo roken24.com

  Good luck s pasivnym investovanim, konecne vidim nieco na tuto temu aj na CZ/SK scene 😀 Som zvedavy, ako s nami zahybe prva kriza/vacsi pokles akcii/zrusenie dividend/problemy nejakych p2p portalov.

 2. Ahoj, díky za reakci. Co se týká plateb, tak máš určitě pravdu, ovšem já chci tímto projektem ukázat, že lze investovat i při malých pravidelných částkách. Třeba u akcií, u jiného brokera než je DEGIRO, se to nevyplatí už ani omylem – poplatky jsou tak velké (tedy relativně např. 5 USD ) že by jsi měsíčními nákupy jen prodělával (nehledě na to že jsi omezen velikostí počátečního vkladu).

  U P2P to chce pak do začátku zvolit spíše platformu kde není nutné posílat platby v EUR kvůli tomu poplatku 20 Kč.

  revolut.com alebo roken24.com – omrknu. Není to ale zase spíše pro větší platby? Zkusil jsem TransferWise ale při velikosti mých plateb je dokonce dražší. Nehledě na to, že některé P2P platformy platby z těchto služeb odmítnou (což mi udělal při prvním pokusu Robocash)

 3. transferwise ma myslim zakladny poplatok, preto sa ti to pri maly platbach neoplati. To myslim roklen a revolut nema, a ak ano, mensi ako transferwise.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *