Akciové portfolio, přikoupení 2x Altria (MO), rozšíření o 3x Enbridge (ENB) za cenu $45.3

Dlouho jsem se neozval, neboť rok 2019 odstartoval v šíleném osobním i pracovním tempu, tudíž nestíhám vůbec nic. Práce je klasika, ale po tom co jsem loni přestal kouřit jsem letos naznal, že je potřeba něco udělat se svojí ubohou fyzičkou (a 20 kg nadváhou 🙂 . Večer jsem tak unaven, že nemám na nic náladu.  A teď již přestat brečet, nejsem jediný na světe co musí něco dělat a podělím se o pár novinek z mých investic.

V únoru jsem do svého portfolia přidal další firmu ENBRIDGE (ENB), což je podobná firma jako TRANSCANADA (TRP) jen cca 2x větší. Enbridge je severoamerický lídr v dodávkách energie, který provozuje nejdelší systém přepravy ropy a kapalin na světě. Jsou také severoamerickým lídrem v oblasti přepravy, zpracování a skladování zemního plynu. Enbridge je největším poskytovatelem distribuce zemního plynu v Kanadě s přibližně 3,7 miliony maloobchodních zákazníků v Ontariu, Quebecu, New Brunswicku a státě New York. Enbridge produkuje přibližně 1 750 MW čisté výrobní kapacity z obnovitelných zdrojů, založené na projektech v provozu nebo ve výstavbě.

Jedná se tedy o další utilitu, což je státem regulovaný byznys, vyznačující se stabilitou a dlouhodobou výnosností (dividendy rostou pomaleji ale o to jistěji). V mém portfoliu jsou to již 4 firmy ENB, TRP, D a DUK. Tento sektor se mi prostě líbí.

Vpravo je mapa působnosti společnosti ENBRIDGE

  • žluté – ropovody
  • modré – plynovody
  • zelené – 18 větrných elektráren, 4 solární, 5 odpadních továren pro zpětné získávání tepla a 1 geotermální projekt
  • v menší mapě potom větrné elektrárny v Evropě, kdy je zatím většina ve výstavbě
  • cca 12,700 zaměstnanců
  • operuje ve 42 státech
  • 2018: silné provozní výsledky a nové projekty uvedené do provozu se promítly do 20% zvýšení distribuovatelného cash flow na 4,42 USD / akcii. Zvýšili také dividendu v roce 2019 o 10% na 2,95 USD / akcii, což znamená, že se jedná o 24. rok po sobě kdy roste.

 

Dalším významným počinem byl prodej Realty Income (O).

Zde se pokusím vysvětlit proč jsem tak učinil. Akcie jsem nakoupil 21.2.2018 za cenu 49,9 USD a prodal 27.3.2019 za cenu 73,51 USD, což je nárust o nějakých 47% + se přidal zisk z posílení koruny + vyplacené dividendy. Celková suma tedy: nákup 249,5  USD, prodej 367,55 USD, zisk +118 USDPokud bych zisk vybíral a převáděl je na české koruny byl by výpočet následující: prodej  8 347 CZK, nákup 5 140 CZK = zisk 3 207 CZK (+ 62,3%).

Pokud to tedy převedu do dividend, Realty Income by mi při 5 akciích za rok přineslo 13,56 USD (1 akcie = 0.2260 USD vypláceno měsíčně). Pokud ale zainvestuji získanou částku 367 USD s očekávaným dividendovým výnosem 6% tak za rok získám téměř dvojnásobek – tedy cca 22 USD. A to jsem samozřejmě udělal proto, že jsou takové akcie do kterých lze investovat.

A tím se dostávám k březnovým nákupům:

  • za standardní vklad jsem přikoupil 2 akcie Altria (MO) – cena 55,94 USD  (2 540 CZK)
  • a přidal jsem ze zisku další 3 kusy akcií TRANSCANADA (TRP) 45,3 USD (3 113 CZK)  +8,55 USD dividendy za rok a na účtu mi stále zbylo 231 USD k nákupům dalších firem.

V dubnu je v plánu opět přikoupit firmu AT&T (T) a dále ve výhledu mám ze zisku nakoupit za část Tanger Factory Outlet Centers (SKT). Zbytek nejspíše pošetřím na výše zmiňovanou firmu Enbridge (ENB), která má ex-dividend 10. května.

Ale abych se jen nechválil ziskem, tento rok nezačal slibně finančně a nemám tolik prostředků k investování (nadměrné neočekávané výdaje). Pokusím se, ale vždy alespoň 1500 CZK měsíčně urvat a investovat. Raději zvolním, než abych se dostal do situace kdy bych musel něco prodat ve ztrátě.

 

Možnost jak informovat ostatní:
2 komentáře

Add a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *