Akciové portfolio, přikoupení 2x Altria (MO), rozšíření o 3x Enbridge (ENB) za cenu $45.3

5 Dub

Dlouho jsem se neozval, neboť rok 2019 odstartoval v šíleném osobním i pracovním tempu, tudíž nestíhám vůbec nic. Práce je klasika, ale po tom co jsem loni přestal kouřit jsem letos naznal, že je potřeba něco udělat se svojí ubohou fyzičkou (a 20 kg nadváhou 🙂 . Večer jsem tak unaven, že nemám na nic náladu.  A teď již přestat brečet, nejsem jediný na světe co musí něco dělat a podělím se o pár novinek z mých investic.

V únoru jsem do svého portfolia přidal další firmu ENBRIDGE (ENB), což je podobná firma jako TRANSCANADA (TRP) jen cca 2x větší. Enbridge je severoamerický lídr v dodávkách energie, který provozuje nejdelší systém přepravy ropy a kapalin na světě. Jsou také severoamerickým lídrem v oblasti přepravy, zpracování a skladování zemního plynu. Enbridge je největším poskytovatelem distribuce zemního plynu v Kanadě s přibližně 3,7 miliony maloobchodních zákazníků v Ontariu, Quebecu, New Brunswicku a státě New York. Enbridge produkuje přibližně 1 750 MW čisté výrobní kapacity z obnovitelných zdrojů, založené na projektech v provozu nebo ve výstavbě.

Jedná se tedy o další utilitu, což je státem regulovaný byznys, vyznačující se stabilitou a dlouhodobou výnosností (dividendy rostou pomaleji ale o to jistěji). V mém portfoliu jsou to již 4 firmy ENB, TRP, D a DUK. Tento sektor se mi prostě líbí.

Vpravo je mapa působnosti společnosti ENBRIDGE

 • žluté – ropovody
 • modré – plynovody
 • zelené – 18 větrných elektráren, 4 solární, 5 odpadních továren pro zpětné získávání tepla a 1 geotermální projekt
 • v menší mapě potom větrné elektrárny v Evropě, kdy je zatím většina ve výstavbě
 • cca 12,700 zaměstnanců
 • operuje ve 42 státech
 • 2018: silné provozní výsledky a nové projekty uvedené do provozu se promítly do 20% zvýšení distribuovatelného cash flow na 4,42 USD / akcii. Zvýšili také dividendu v roce 2019 o 10% na 2,95 USD / akcii, což znamená, že se jedná o 24. rok po sobě kdy roste.

 

Dalším významným počinem byl prodej Realty Income (O).

Zde se pokusím vysvětlit proč jsem tak učinil. Akcie jsem nakoupil 21.2.2018 za cenu 49,9 USD a prodal 27.3.2019 za cenu 73,51 USD, což je nárust o nějakých 47% + se přidal zisk z posílení koruny + vyplacené dividendy. Celková suma tedy: nákup 249,5  USD, prodej 367,55 USD, zisk +118 USDPokud bych zisk vybíral a převáděl je na české koruny byl by výpočet následující: prodej  8 347 CZK, nákup 5 140 CZK = zisk 3 207 CZK (+ 62,3%).

Pokud to tedy převedu do dividend, Realty Income by mi při 5 akciích za rok přineslo 13,56 USD (1 akcie = 0.2260 USD vypláceno měsíčně). Pokud ale zainvestuji získanou částku 367 USD s očekávaným dividendovým výnosem 6% tak za rok získám téměř dvojnásobek – tedy cca 22 USD. A to jsem samozřejmě udělal proto, že jsou takové akcie do kterých lze investovat.

A tím se dostávám k březnovým nákupům:

 • za standardní vklad jsem přikoupil 2 akcie Altria (MO) – cena 55,94 USD  (2 540 CZK)
 • a přidal jsem ze zisku další 3 kusy akcií TRANSCANADA (TRP) 45,3 USD (3 113 CZK)  +8,55 USD dividendy za rok a na účtu mi stále zbylo 231 USD k nákupům dalších firem.

V dubnu je v plánu opět přikoupit firmu AT&T (T) a dále ve výhledu mám ze zisku nakoupit za část Tanger Factory Outlet Centers (SKT). Zbytek nejspíše pošetřím na výše zmiňovanou firmu Enbridge (ENB), která má ex-dividend 10. května.

Ale abych se jen nechválil ziskem, tento rok nezačal slibně finančně a nemám tolik prostředků k investování (nadměrné neočekávané výdaje). Pokusím se, ale vždy alespoň 1500 CZK měsíčně urvat a investovat. Raději zvolním, než abych se dostal do situace kdy bych musel něco prodat ve ztrátě.

 

2 odpovědi na “Akciové portfolio, přikoupení 2x Altria (MO), rozšíření o 3x Enbridge (ENB) za cenu $45.3

 1. Ahoj Slone,
  prosím Tě, koukám teď na Enbridge a musím se přiznat, že jejich payout na 183% mě dost vyděsil. No a PE 51 (nebo 34, záleží na serveru) mi taky nepřijde lichotivé. Mohu se zeptat, co Tě vedlo k tomu, že si nepokračoval v nákupech TRP? 🙂 Neber tento příspěvek nikterak útočně, fakt mě jen zajímá, proč 🙂
  Ať Ti to roste!

  • Ahoj, neboj se ničeho každý dotaz je vítán. Vzal bych to po Donutilovsku – ptejte se mě na co chcete, já na co chci odpovím 🙂

   TRP – mimo jiné jsem přikoupil 3ks (https://www.cestaslona.cz/brezen-duben-akciove-portfolio).

   Co se týká Enbridge, ta společnost na tom vůbec není špatně jak vypadá na různých serverech. Když mrknu třeba sem http://financials.morningstar.com/ratios/r.html?t=enb&region=usa&culture=en-US tak to vypadá že od roku 2012 nedokáží dividendu pokrýt.

   Ale je to jinak, v podstatě jako se společnostmi REITs, Payout ratio se musí vypočítávat na základě Distributable cash flow (peněžní toky z operací), který za rok 2018 mají 4.42 CAD / akcie. Dividenda pak 2.68 CAD. Poměr tedy cca 60%. Pokusím se z překladů vysvětlit proč tomu tak je.

   Poměr výplat vypočítaný na základě: celková výplata dividend / čistý příjem (nebo dividendy na akcii / zisk na akcii (earnings per share)) , má jednu hlavní nevýhodu. Vzhledem k tomu, že se vypočítá na základě dividend vyplacených jako procento čistého zisku, zohledňuje nepeněžní náklady, včetně odpisů, amortizace a snížení hodnoty aktiv. Tato nevýhoda je zvláště významná pro společnosti, jejichž provoz závisí na infrastruktuře, stejně jako u energetických a distribučních společnostech.

   Porovnání dividend jako procento peněžních toků vytvořených provozem společnosti je daleko spolehlivější, protože to ignoruje nepeněžní položky. Poskytuje mnohem lepší analýzu bezpečnosti a schopnosti společnosti vykonávat svou činnost a vyplácet dividendy. Proč?

   Peněžní toky z operací – znamená to, že máte číslo, s nímž nelze manipulovat. Jedná se o skutečnou hotovost vytvořenou z operací podniku. Odkud pocházejí dividendy? Hotovost, ne nějaké číslo které vycházelo z mnoha účetních pravidel (net income – čistý příjem)

   ENB zaznamenává údaj nazvaný distribuovatelný peněžní tok (DCF). Toto číslo bylo formálně známé jako upravený peněžní tok z operací, ale výpočetní metoda se nezměnila. Dividendy vyplácené společností obecně představují méně než 65% jejího DCF.

   Před několika lety si vedení společnosti ENB stanovilo cíl zvýšit každoročně DCF minimálně do roku 2020. Společnost zatím dodržuje svůj slib. Za poslední čtyři roky vzrostl DCF ENB o 82%, což představuje roční průměr více než 20%. Společnost DCF pro letošní rok již překonala loňský rok, když byly oznámeny jen tři čtvrtiny. Sazba, kterou ENB DCF zvyšuje, je více než dostačující na to, aby pokryla zvýšení dividend.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *